Łysienie plackowate to jeden z typów utraty włosów, który jest częstym powodem łysienia ludzi w bardzo młodym wieku. Jest to przewlekła choroba, którą należy odpowiednio leczyć i obserwować jej przebieg pod kontrolą lekarza. Czym jest łysienie plackowate oraz jak się objawia?

Łysienie plackowate opis schorzenia

Najczęściej łysienie plackowate dotyka młodych ludzi, może nawet dawać swoje pierwsze objawy w czasie dzieciństwa. Łysienie plackowate to choroba polegająca na uszkodzeniu mieszków włosowych, o skutkuje wypadaniem włosów w określonych miejscach. W ten sposób na skórze tworzą się puste miejsca, stąd nazwa plackowate, bo swoim kształtem przypominają placki. Najczęściej włosy wypadają na głowie, ale mogą również wypadać np. brwi.

Zobacz też: Łysienie androgenowe

Plackowate łysienie przyczyny

Naukowcy nie odkryli dokładnej plackowate łysienie przycyzny, ale najczęściej podaje się za przyczynę podłoże autoimmunologiczne, czyli organizm atakuje sam siebie, w tym wypadku objawia się to, bardzo przykrą dla chorego, utratą włosów. Im wcześniej występują objawy łysienia plackowate, tym gorzej leczy się to schorzenie.

Co istotne, łysienie plackowate często pojawia się razem z innymi chorobami autoimmunologicznymi np. schorzeniami tarczycy, reumatoidalnym zapaleniem stawów, atopowym zapaleniem skóry czy toczniem rumieniowatym. Plackowate łysienie przyczyny to też geny.

Warto przeczytać: Dlaczego wypadają włosy?

Łysienie plackowate leczenie

Łysienie plackowate jest nie do końca zbadanym schorzeniem, stąd trudno się je leczy i trzeba nastawić się na próbowanie różnych metod i czasem długi czas leczenia. Lekarze wybierają indywidualną terapię dla każdego, zależnie od tego w jakim chory jest wieku i ile włosów stracił. Najczęściej stosuje się środki takie jak: płyny do wcierania w skórę głowy, środki farmakologiczne o działaniu immunosupresyjnym. Metodą leczenia jest również naświetlanie, krioterapia lub immunoterapia miejscowa. Cały czas trwają też badania nad eksperymentalnymi metodami leczenia, co może być szansą dla cierpiących na łysienie plackowate.