Łysienie i stopniowa utrata włosów jest dużym problemem, który powoduje kompleksy i znaczny dyskomfort. Jednym z jego typów jest łysienie androgenowe, które daje charakterystyczne objawy. W dzisiejszym artykule omówimy objawy, przyczyny i sposoby leczenia łysienia androgenowego.

Łysienie androgenowe – przyczyny

Łysienie androgenowe może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn, ale najczęściej jednak tej drugiej grupy. Łysienie androgenowe jest jednym z najczęstszych objawów utraty włosów przez mężczyzn, jest też często uwarunkowane genetycznie. Główną przyczyną łysienia androgenowego jest nadwrażliwość organizmu na DHT, czyli pochodną testosteronu. Za przyczyny podaje się również zbyt dużą ilość łoju skórnego na głowie, problemy hormonalne, stres lub napięcie mięśni na skórze głowy.

Warto przeczytać: Dlaczego wypadają włosy?

Łysienie androgenowe – objawy

Łysienie androgenowe może dawać pierwsze objawy nawet w wieku kilkunastu lat powodując silne wypadanie włosów. W późniejszym wieku łysienie objawia się stopniową utratą włosów na linii czoła, później na czubku głowy oraz w tyle. Naukowcy wyróżnili siedem typów łysienia androgenowego u mężczyzn.

Zobacz również na forum: Co robić gdy wypadają włosy 

Łysienie androgenowe może również występować u kobiet, jednak ma inny przebieg, choć przyczyny są takie same. Na początku u kobiet pojawia się powiększony przedziałek na głowie, a następnie występuje utrata włosów w okolicy czoła i ciemienia. Łysienie androgenowe u kobiet zdarza się znacznie rzadziej niż u mężczyzn i często występuje razem z zaburzeniami hormonalnymi.

Z innej kategorii: Modafinil czy armodafinil który wybrać – Leki dodające energii na koncentracje

Jak leczyć łysienie androgenowe

Leczenie łysienia androgenowego nie jest łatwe i często nie daje stu procentowej gwarancji sukcesu. Dermatolodzy najczęściej przepisują leki doustne albo preparaty stosowane jako wcierki do skóry głowy. Kolejną metodą leczenia łysienia androgenowego jest przeszczep włosów, jednak jest to znacznie bardziej inwazyjna metoda i nie każdy się na nią decyduje. Bardzo wiele osób, zwłaszcza kobiet, decyduje się na perukę, która może przyczynić się do pozbycia się kompleksów związanych z utratą włosów.