Na pewno każda z Was słyszała już kiedyś o oleju kokosowym. Czy wiecie, że ten produkt ma bardzo dużo przeróżnych zastosowań? Olej kokosowy działa świetnie jako kompleksowy kosmetyk, może być też składnikiem potraw, a nawet stosuje się go do wybielania zębów.

Przeczytajcie artykuł, aby przekonać jakie zastosowanie ma olej kokosowy.

Czym jest olej kokosowy?

Olej kokosowy jest produktem roślinnym (często jest stosowany w diecie wegańskiej), który pochodzi z owoców palmy kokosowej, a konkretniej z ich miąższu, który się tłoczy na olej. Najczęściej spotykany olej, który dostaniemy niemal w każdym sklepie, ma biały kolor i stałą postać, która zamienia się w płyn za sprawą ciepła. Zawiera dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, jednak często jest stosowany przez miłośników zdrowego odżywiania, ponieważ ma właściwości odżywcze i dodaje energii.

Przeczytaj również: Olej z czarnuszki egipskiej

Olej kokosowy dla zdrowia

Olej kokosowy przez wiele osób jest stosowany do celów leczniczych. Jego działanie może wspomóc wiele dolegliwości.  Olej ten bywa stosowany w leczeniu chorób skóry np. łuszczycy, grzybicy lub wysypek, ponieważ zawiera dużą ilość kwasu laurynowego, który wspiera regenerację skóry. Olej kokosowy ma też działanie antybakteryjne i antywirusowe oraz wspiera odporność organizmu. Ponadto, olej kokosowy poprawia przemianę materii, można więc stosować go jako przyspieszacz metabolizmu, szczególnie jeśli jest się na diecie. Olej kokosowy może również pomóc uregulować poziom cukru i obniżyć poziom złego cholesterolu.

Olej kokosowy dla urody

Olej kokosowy, oprócz swoich właściwości zdrowotnych, posiada też szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jego działanie zachwyca już od wielu lat kobiety na całym świecie. Mówi się nawet, że olej kokosowy potrafi zastąpić niemal wszystkie kosmetyki do pielęgnacji i te słowa wcale nie są przesadą. Olej kokosowy może nam posłużyć jako: krem do twarzy, balsam do ciała, krem do rąk, krem do stóp, krem do podrażnione i przesuszone miejsca, maska do włosów, serum na zniszczone końcówki czy balsam do spierzchniętych ust. Same widzicie dlaczego kobiety pokochały olej kokosowy – można go stosować w zastępstwie niemal każdego kosmetyku i wszędzie sprawdza się doskonale. Olej kokosowy przede wszystkim wspaniale nawilża i natłuszcza skórę, regenerują ją i ma działanie odmładzające.

Może Cię zainteresować: Koreańska pielęgnacja twarzy

Olej kokosowy w kulinariach

Olej kokosowy ma również zastosowanie w kuchni. Można na nim smażyć, nawet w wysokich temperaturach. Do użytku kuchennego warto zastosować olej specjalnie do tego przeznaczony, który nie ma tak intensywnego kokosowego smaku. Można go stosować również jako tłuszcz w wielu wypiekach.