Trudności w zasypianiu – przyczyny. Poznaj powody występowania kłopotów ze snem. Jakie są przyczyny pojawiania się zaburzeń snu? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się więcej.

Zdrowa osoba potrzebuje około 15 minut, by zasnąć. Jeśli czas, który poświęcasz na zaśnięcie przekracza 30 minut, powinieneś zastanowić się, czy jest coś, co taki stan powoduje. Przyjrzyj się poniższej liście i dowiedz się, czy sam nie jesteś przyczyną własnej bezsenności.

Może cię zainteresować: Dieta owocowa

Nawyki, które mogą być przyczyną występowania trudności w zasypianiu

    1. Korzystanie z elektroniki. Teraz telefon, tablet czy laptop nie są jedynie elementem naszego życia – stały się integralną częścią codzienności, bez której nie możemy się obejść. Niektórzy jednak przesadzają z przywiązaniem do przedmiotu, jakim jest komórka i zabierają ją również do łóżka. Jest to ogromny błąd, bo niebieskie światło generowane przez telefony komórkowe i tablety hamuje produkcję melatoniny, która wywołuje w nas uczucie senności.

Może cię zainteresować temat na naszym forum: Skuteczne leki nasenne – jak zwalczyć bezsenność

  • Oglądanie telewizji przez snem. Jeśli każdy wieczór spędzasz wpatrzony w ekran telewizora, zastanów się, czy to aby dobry pomysł? Pomijając negatywny wpływ światła z odbiornika, warto wspomnieć też o treści, jakie przekazują nam filmy czy kanały telewizyjne – sceny przemocy czy poruszające momenty w filmach na pewno nie działają uspokajająco.
  • Ćwiczenia fizyczne w godzinach wieczornych również mogą być przyczyną bezsenności. Badania wykazały, że najlepiej ćwiczyć rano i w ciągu dnia, a optymalny czas, kiedy powinniśmy zakończyć obciążające fizycznie czynności, to trzy godziny przed planowanym udaniem się na spoczynek.
  • Spożywanie kofeiny. Czas, w którym utrzymuje się działanie kofeiny jest dosyć zróżnicowany – od 6 do 10 godzin. Warto jednak być ostrożnym i nie pić kawy po godzinie 14.00, to powinno dać nam gwarancję komfortowego zaśnięcia.
    Przeczytaj także: Odchudzanie po 40
  • Zbyt pikantne potrawy. Jedzenie ostrych dań to dla niektórych ogromna przyjemność. Unikajmy jednak pikantnych smaków wieczorami, bo bywają przyczyną niestrawności, a w konsekwencji mogą skutecznie zakłócić nasz odpoczynek.
  • Picie alkoholu. Alkohol jest absolutnie niewskazany przed snem. Spożycie procentów spowoduje, iż będziemy budzić się kilkakrotnie w ciągu nocy, a rano będziemy czuli się bardziej zmęczeni.

 

Oczywiście istnieją też inne, mniej oczywiste przyczyny bezsenności. Jeśli mimo odpowiedniej higieny snu występują jakieś zaburzenia – warto skontaktować się z lekarzem.