Syndrom niespokojnych nóg często są przyczyną występowania bezsenności oraz dużego dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu. Szacuję się, że zespół niespokojnych nóg dotyka nawet do 10 procent ludzkości. Czym objawia się zespół niespokojnych nóg oraz jak można walczyć z tym przykrym problemem?

Objawy zespołu niespokojnych nóg

Bardzo trudno jest dokładnie opisać objawy zespołu niespokojnych nóg, ponieważ są one często inaczej odczuwalne dla każdego z chorych. Najczęściej osoby cierpiące na objawy zespołu niespokojnych nóg skarżą się na uczucie ciężkości, drętwienia, mrowienia, swędzenie czy drgawki nóg. Często te objawy nasilają się najbardziej w nocy, co powoduje u chorych kłopoty z zasypianiem oraz często prowadzi do częstych przebudzeń w nocy i zaburza normalny rytm snu.

Warto przeczytać: Leczenie choroby Parkinsona

Zespół niespokojnych nóg objawia się również częstym poruszaniem nogami, prostowaniem ich i zginaniem. Te problemy często wytrącają z równowagi i uniemożliwiają długie podróże czy siedzenie spokojnie w jednym miejscu przez dłuższy czas.

Przyczyny niespokojnych nóg

Przyczyny niespokojnych nóg. Zespół niespokojnych nóg może się uaktywnić u każdego z nas, niezależnie od wieku. Naukowcy nie mają zgodności co do jednej przyczyny występowania zespołu niespokojnych nóg. Choroba jest kwalifikowana jako zaburzenie o podłożu neurologicznym. Zespół niespokojnych nóg ma często podłoże genetyczne, ale może też być związany ze współistnieniem u chorego innych problemów natury neurologicznej. Zespół niespokojnych nóg może też pojawić się w czasie trwania ciąży.

Zobacz też: Choroby reumatyczne objawy

Czy da się leczyć zespół niespokojnych nóg?

Syndrom zespołu niespokojnych nóg często daje różne objawy, więc nie ma jeszcze uniwersalnej metody, która mogłaby pomóc każdemu cierpiącemu na to schorzenie. Istnieją lekarstwa, które mogą pomóc złagodzić objawy, czasami zaleca się leki będące prekursorami dopaminy albo lekami opioidowymi. Czasami wybawieniem mogą być również specjalne ćwiczenia relaksacyjne lub masaże. Chorym na zespół niespokojnych nóg zaleca się też zrezygnowanie z używek np. kawy, która może powodować zwiększenie objawów.