Skaza białkowa objawy u niemowląt. Dowiedz się jakie są pierwsze objawy skazy białkowej u noworodka.

Problem skazy białkowej dotyczy od 2 do 3 procent dzieci, większość z nich wyrasta z alergii na mleko między 2 a 5 rokiem życia. Niektóre badania sugerują, że skaza białkowa ma podłoże genetyczne, ale wyniki nie są jednoznaczne.

Alergia a nietolerancja

Alergia na mleko to nie to samo, co nietolerancja laktozy. U niemowląt z alergią na mleko układ odpornościowy reaguje na określone białko znajdujące się na przykład w mleku krowim. W ich przypadku organizm reaguje na białko jak na ciało obce. Natomiast nietolerancja laktozy to niezdolność do trawienia laktozy, cukru znajdującego się w mleku.  Nietolerancja mleka lub laktozy występuje stosunkowo rzadko, a jej objawy powodują dyskomfort, ale na szczęście nie zagrażają życiu dziecka.

Zobacz koniecznie: Konkurs Żyj zdrowiej z Medicot!

Potencjalne objawy

Objawy skazy białkowej mogą różnić się u dzieci w zależności od nasilenia. Występujące symptomy to między innymi drażliwość, kolka, luźne stolce, krwawa biegunka, wymioty, katar, łzawienie oczu, pokrzywka, obrzęk i wysypka. W skrajnych przypadkach może dojść do anafilaksji, czyli zwężenia dróg oddechowych i trudności w oddychaniu.

Losowo wybrany temat: Czeska apteka internetowa adipex / Czy adipex i meridia uzależnia ?

W przypadku niemowląt oczywistą barierą jest fakt, że tak małe dziecko nie może poskarżyć się na to, jakie objawy mu dokuczają. Przez to niektórym rodzicom zdarza się przeoczyć pewne dolegliwości dziecka, na przykład rozstrój żołądka. Należy więc zachować czujność i bacznie obserwować niemowlę. Objawy pojawiają się w pierwszych kilku miesiącach życia i występują w czasie tygodnia do 10 dni do spożycia przez dziecko mleka.

Diagnoza skazy białkowej

Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko może cierpieć na skazę białkową, skontaktuj się z pediatrą tak szybko, jak to możliwe. Podziel się z lekarzem wszystkimi zaobserwowanymi objawami, również tymi pozornie niepowiązanymi z alergią na mleko. Pediatra w takiej sytuacji powinien zlecić wykonanie badanie krwi, stolca, test alergiczny na skórze dziecka (lub test doustny), aby zdiagnozować czy to z pewnością alergia na mleko. Badanie krwi wykaże liczbę przeciwciał immunoglobuliny E, natomiast badanie kału ma na celu wykrycie ewentualnej krwi w stolcu.

Test skórny zaś polega na umieszczeniu za pomocą igły niewielkiej ilości mleka pod skórą niemowlęcia. Jeśli spowoduje to pojawienie się wysypki, zaczerwienienia lub obrzęku, dziecko może mieć skazę białkową.

Z innej kategorii tematycznej: Jak usunąć zmarszczki

Leczenie alergii na mleko

Badania pokazują, że wiele dzieci uczulonych na mleko krowie ma również alergię na inne rodzaje mleka pochodzenia zwierzęcego. W tym przypadku należy karmić dziecko mlekiem hipoalergicznym, na przykład sojowym. Dobrym rozwiązaniem jest też podawanie mleka ryżowego lub migdałowego. Niestety może też pojawić się konieczność, by przerwać karmienie niemowlęcia piersią. Zasięgnij porady dobrego lekarza pediatry, który z pewnością wybierze najlepsze rozwiązanie dla twojego dziecka. Objawy skazy białkowej powinny ustąpić w ciągu dwóch do czterech tygodni po usunięciu mleka z diety.