Choroby reumatyczne charakteryzują się występowaniem różnych zmian i zaburzeń części układu ruchu-kości, mięśni, stawów, ścięgien i wiązadeł. Rozpoznawanych jest bardzo wiele schorzeń tego rodzaju. Najczęściej występuje choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, skaza moczanowa czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Do tej grupy schorzeń należy również osteoporoza. Choroby tego typu mogą wystąpić w każdym wieku. Najczęściej jednak dotykają osoby dojrzałe, kobiety i mężczyzn i są związane z procesem starzenia.

Może cię zainteresować: Kruche kości

Choroby reumatyczne powodują ból stawów lub ich okolicy. Ból może pojawiać się tymczasowo i towarzyszyć ruchowi np. ból pleców podczas schylania albo może mieć charakter stały i uporczywy. Czasem uniemożliwia ruch i zakłóca sen. Bólowi często towarzyszy uczucie sztywności lub obrzmienia stawu. Czasem bolą mięśnie lub ścięgna. W niektórych przypadkach schorzenia układu ruchu powodują uczucie dyskomfortu, ból, napięcie lub zmęczenie określonego obszaru ciała. Wszystko to utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Niekiedy ból jest rozproszony i wydaje się promieniować na całe ciało. Towarzyszy mu zmęczenie i złe samopoczucie. W niektórych przypadkach występuje obrzęk stawów, a także zaczerwienienie i uczucie gorąca. Przyczyną bywa nagromadzenie płynu maziowego wewnątrz jamy stawu. Przyczyna może być różna. Niektóre ze schorzeń mogą powodować również inne objawy, takie jak utrata apetytu, wagi, siły, podwyższona temperatura, a także zaburzenia innych narządów i układów w tym skóry, oczu, nerek, płuc.

Warto wiedzieć, że wilgoć i zimno mogą powodować nasilenie objawów w tym ból i zesztywnienie, a ciepło prowadzi do ich złagodzenia.

Losowo wybrany temat: Trendy na wiosnę – moda

Choroby reumatyczne to często, zwłaszcza w starszym wieku  choroby przewlekłe i postępujące. Często rozwijają się powoli. Niekoniecznie jednak muszą zawsze prowadzić do niepełnosprawności, bo dostępne dziś leki pozwalają w znacznym stopniu złagodzić objawy. Trzeba więc szukać pomocy lekarza i schorzenia leczyć, bo to nie wyrok. Sposób leczenia uzależniony jest od choroby. Warto jednak lekarza odwiedzić szybko, ponieważ zazwyczaj zastosowana kuracja  daje lepsze efekty w przypadku wczesnego rozpoznania.