Negatywne skutki siedzącego trybu życia. Siedzący tryb życia szkodzi bardziej niż palenie papierosów, czy picie alkoholu – takie wnioski wysnuli naukowcy na co dzień badający skutki, jakie niesie za sobą brak aktywności fizycznej. Choć jest to twierdzenie wręcz nieprawdopodobne, to rzeczywistość pokazuje, że jest w nim sporo racji, gdyż brak ruchu powoduje szerokie spectrum chorób, których przyczyn upatrujemy często w całkiem innych czynnikach.
Zobacz także: Jak budować odporność?
Czynniki wpływające na zdrowie
Aktywność fizyczna to jeden z kluczowych czynników, które decydują o naszym zdrowiu. Niestety mamy coraz mniej czasu na ćwiczenia, a nadmiar obowiązków dodatkowo skraca czas, który przeznaczamy na jakąkolwiek aktywność, nawet zwykły spacer. Siedzimy w pracy, sporadycznie przemieszczamy się na własnych nogach, a po dotarciu do domu mamy jedynie ochotę na chwilę relaksu przed telewizorem – tak właśnie wygląda smutna rzeczywistość mieszkańców krajów rozwiniętych, do których zalicza się także Polska. Ergonomiczne stanowisko pracy i nauki to nadal luksus, brak jest dostatecznej ilości przerw na rozciągnięcie zastałych mięśni i stawów, a dzieci od małego spędzają większość czasu w szkolnej ławce, co naraża je na wady postawy oraz powoduje inne schorzenia. Prawidłowe siedzenie należy do rzadkości, a postawa przy biurku czy podczas prowadzenia samochodu może zmniejszać lub zwiększać nacisk na kręgosłup i tym samym redukować lub pogłębiać negatywne skutki siedzenia.
Może Cię zainteresować: Środki na potencję ranking
Efekty widać gołym okiem – postępująca fala nadwagi i otyłości, schorzenia układu krwionośnego (np. żylaki) i kręgosłupa, garbienie się, problemy z trawieniem, hemoroidy, cellulit, a nawet nerwica to tylko nieliczne ze skutków siedzącego trybu życia.
Jak zniwelować negatywne skutki braku aktywności fizycznej?
Negatywne skutki siedzącego trybu życia. Przede wszystkim należy sobie uzmysłowić skalę problemu i dokładnie wsłuchać się w swoje ciało. Ból pleców, karku czy rąk to początkowe objawy problemów z kręgosłupem, który obciążamy, siedząc godzinami przy biurku w pracy i korzystając z komputera w domu. Wystarczy kilka miesięcy spędzonych na siedząco, aby odczuć znaczący spadek formy – zadyszka, problem z wykonywaniem angażujących mięśnie czynności, drętwienie nóg w pozycji siedzącej czy zawroty głowy i migrena to jedynie początek szeregu dolegliwości, które mogą być spowodowane brakiem ruchu. Chory kręgosłup daje szereg różnych objawów, dlatego codziennie należy wykonywać ćwiczenia na dolny odcinek kręgosłupa, rozciąganie kręgosłupa piersiowego, ćwiczenia rozciągające wszystkie parte mięśni oraz ćwiczenia cardio, które pozwalają usprawnić pracę serca i całego układu krwionośnego.
Z losowo wybranej kategorii: Dlaczego nie mogę schudnąć?
Praca siedząca ćwiczenia na kręgosłup
Jeżeli wykonujesz pracę siedzącą musisz znaleźć chwilę na przysłowiowe rozprostowanie kości. Ćwiczenia możesz wykonywać także przy biurku np. wyciągając ręce wysoko w górę i tym samym zmniejszając napięcie w górnym odcinku kręgosłupa, wykonując skręty tułowia czy skłony w pozycji siedzącej lub stojącej.