Każdy z nas doświadczył momentu, kiedy znajdował swój włos na każdym kroku, na ubraniu, fotelu czy w umywalce. Wypadanie włosów to naturalny proces. Jednak czasami nie możemy już tego kontrolować i widzimy łysiejące miejsca. W takim przypadku potrzebujemy zasięgnąć rady u specjalistów.


  • Przyczyny wypadania włosów
  • Wypadanie włosów u kobiet
  • Wypadanie włosów u mężczyzn
  • Wypadanie włosów u dzieci
  • Leczenie łysienia

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyn wypadania jest wiele i najlepiej udać się do dermatologa, aby wykluczyć niektóre z nich. Do najczęstszych należą: stres, choroby tarczycy, niewłaściwa dieta spowodowana niedoborem witam i minerałów, leki i ich skutki uboczne, anemia, hormony takie jak hormon androgenowy, wywołujący zakola, choroby skóry, takie jak grzybica lub łuszczyca, niewłaściwa pielęgnacja, a także pory roku, kiedy nasze włosy są bardziej osłabione. Przy chorobach tarczycy, u pacjentów z niedoczynnością włosy są suche i łatwiej wypadają, a u pacjentów z nadczynnością włosy są bardziej cienkie i mają połysk. Do osłabienia włosów przyczynia się też nieodpowiednia pielęgnacja.

Jeśli używamy silnych kosmetyków do mycia włosów, powoduje to łamliwość mieszków włosowych. Także jeśli używamy codziennie suszarki i prostownicy, możemy mieć problemy z wysuszeniem włosów. Nadmierne wypadanie włosów powiązane jest także z brakiem witamin. Najważniejsze to witamina A, D, E lub H (biotyna), niacyna i witaminy z grupy B.  Wszystkie te dbają o skórę głowy i zapobiegają łupieżu lub łysieniu.

Wypadanie włosów u kobiet

U kobiet po 30. roku życia zaczynają się pierwsze oznaki łysienia androgonowego. Wynika to z większego stężenia tych hormonów we krwi. W okresie ciąży, a także po porodzie występuje większe ryzyko wypadania włosów, które jest skutkiem zmieniającego się poziomu progesteronu czy estrogenu. Innymi skutkami są częste zabiegi, takie jak farbowanie czy prostowanie. Jeśli zbyt mocno upinamy włosy, np. w koński ogon, prowadzi to do osłabienia mieszka włosowego. Nie bez znaczenia jest także używanie leków antykoncepcyjnych.

Wypadanie włosów u mężczyzn

U mężczyzn wypadanie włosów ma najczęściej podłoże genetyczne. Łysienie to rozpoczyna się po 40. roku życia, obejmując na początek okolice skroniowo-czołowe i powodując powstawanie zakoli. Później dochodzi do czoła i na szczyt głowy. Pierwsze oznaki łysienia genetycznego pojawiają się już wieku nastoletnim między 16, a 18 rokiem życia. Powyżej 50 roku życia pojawia się łysienie androgonowe, wywołane przez testosteron.

Wypadanie włosów u dzieci

U niemowlaka wypadanie włosów jest normalnym zjawiskiem i nie ma powodów do niepokoju. Wypadanie włosów może być powiązanie tarciem główki o pościel czy fotelik. Układ immunologiczny dzieci nie jest stabilny, dlatego różne choroby mogą go atakować. U starszych dzieci przyczynami mogą być stres lub trudna sytuacja rodzinna i duża presja. W takim przypadku dochodzi do łysienia telegonowego, kiedy włosy przechodzą w fazę spoczynku i następnie wypadają. U dzieci jest także większe ryzyko niedoborów witamin czy mikroelementów.

Leczenie łysienia

Znając przyczyny wypadania włosów, możemy im przeciwdziałać. Ważna jest pielęgnacja włosów przy użyciu naturalnych kosmetyków. Także poprawny styl życia, zdrowa dieta i unikanie stresu pomaga w zachowaniu zdrowych włosów. Cukier i chemiczne dodatki przyczyniają się do zaburzeń hormonalnych  w organizmie. Inną metodą jest odtworzenie cebulki włosów lub ich przeszczep, jeśli nie możemy pomóc sobie naturalnymi sposobami.