Mikrodermabrazja jest szybkim i bezbolesnym zabiegiem, który polega na złuszczaniu naskórka, czyli tzw. warstwy rogowej. Stosuje się go przede wszystkim w celu poprawienia ogólnego stanu skóry, odnowienia kolorytu i wygładzenia. Istnieją dwa rodzaje mikrodermabrazji – diamentowa i korundowa, które różnią się od siebie znacząco, dlatego warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.

Mikrodermabrazja diamentowa, czy korundowa?

Mikrodermabrazja diamentowa przeprowadzana jest za pomocą specjalnej końcówki, wyposażonej w drobinki diamentów. Stosowana jest w przypadku skór podatnych na podrażnienia, ale nie zbyt delikatnych. Technika korundowa jest o wiele bardziej intensywniejsza. Spłycenie skóry jest dużo mocniejsze a efekty bardziej widoczne. Metoda korundowa dobrze sprawdza się przypadku skór grubych, skłonnych do łojotoku, gdzie widoczne jest duże zwiotczenie.

Przygotowanie i przebieg zabiegu

Niezależnie od techniki, zabieg mikrodermabrazji jest mało inwazyjny i nie wymaga specjalnych przygotowań. Jeśli chcemy zwiększyć jego efektywność, to warto zastosować specjalne preparaty, o których zostaniemy poinformowani w czasie konsultacji. Najczęściej są to kremy do stosowania na noc 1 – 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem.

Samo złuszczanie naskórka jest bardzo szybkie. Polega na uprzednim przygotowaniu skóry poprzez odświeżenie i oczyszczenie z codziennych zanieczyszczeń. Następnie nałożony zostaje preparat odtłuszczający, po czym przeprowadzany jest zabieg z użyciem odpowiedniej aparatury. Złuszczanie zazwyczaj trwa około 10 minut i jest całkowicie bezbolesne.

Kiedy i jakich efektów możemy się spodziewać

Pierwsze efekty mikrodermabrazji można dostrzec już bezpośrednio po pierwszym zabiegu. Zmiany będą dotyczyły wygładzenia skóry, ujednolicenia jej kolorytu i struktury. Stanie się ona dobrze oczyszczona i widocznie odświeżona. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jeśli zależy nam na wyeliminowaniu przebarwień, czy pozbycia się łojotoku, to konieczne będzie wykonanie serii zabiegów. Dlatego, w czasie konsultacji przed zabiegiem warto sprecyzować, jakich efektów oczekujemy. Wówczas osoba go wykonująca dobierze odpowiednią technikę i ilość koniecznych kuracji. Problemy bardziej złożone zazwyczaj wymagają kilku a nawet kilkunastu zabiegów.

Mikrodermabrazja a trądzik

Jeśli chodzi o wykonywanie zabiegu w przypadku skóry trądzikowej, to wszystko zależy od obecnego stanu skóry i fazy trądziku. Jeśli jest on aktywny, ropny, z licznymi stanami zapalnymi, wówczas należy podjąć leczenie dermatologiczne. może być zastosowana jedynie w przypadku skóry, która ma tendencję do łojotoku, pojawiania się pojedynczych zmian. Najbezpieczniej jest wtedy, gdy zabieg złuszczania stanowi uzupełnienie leczenia dermatologicznego.

Przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne

Po wykonanym zabiegu nie zaleca się wystawiania skóry na silne promieniowanie słoneczne. Nieprzestrzeganie tej zasady może prowadzić do podrażnień, dlatego mikrodermabrazja zazwyczaj nie jest wykonywana w okresie letnim. Skutki uboczne występują zazwyczaj rzadko i większość z nich wynika z braku wiedzy osób przeprowadzających zabieg. Z tego względu warto wybierać wyłącznie sprawdzone kliniki.

Głównymi przeciwwskazaniami do wykonania dermabrazji jest przede wszystkim:

  • skóra bardzo wrażliwa,
  • łuszczyca,
  • skóra atopowa,
  • silny trądzik (zwłaszcza różowaty)
  • skłonność do powstawania bliznowców.