Proteza zębowa to jedna z najczęściej wybieranych metod uzupełnienia braków w uzębieniu. Aby podjąć odpowiednią decyzję o wyborze protezy, warto udać się do doświadczonego protetyka. Specjalista po zbadaniu stanu uzębienia pacjenta i po postawieniu diagnozy, zarekomenduje mu odpowiedni, najlepszy w jego przypadku rodzaj protezy.

Co to jest proteza zębowa?

Proteza zębowa to indywidualnie dopasowywany element, który uzupełnia wolne przestrzenie po utraconych zębach. W ofercie klinik stomatologicznych dostępne są różne odmiany protez wyjmowanych oraz tych umieszczanych na stałe. Są one tworzone w laboratoriach protetycznych na podstawie wcześniej wykonanego przez stomatologa wycisku lub cyfrowego skanu jamy ustnej pacjenta. W dobie stale rozwijających się technologii stomatologicznych, dzisiejsze protezy zębowe pozwalają uzyskać w pełni naturalny efekt i co najważniejsze stuprocentowy komfort noszenia.

Kiedy zakłada się protezy zębowe?

Proteza zębowa może stanowić element zamienny tylko jednego zęba, jak i większej ich liczby, a nawet całości uzębienia. Wyróżniamy kilka głównych przyczyn braków zębowych – może to być zarówno wiek pacjenta, jak i niedostateczna higiena jamy ustnej, choroby zębów oraz nowotwory jamy ustnej.

Rodzaje protez oraz koszt ich założenia

Podstawowym podziałem protez zębowych jest ich forma. To protezy stałe, które lekarz trwale umieszcza w jamie ustnej pacjenta oraz ruchome protezy, które można w każdej chwili wyjmować.

Protezy ruchome

Protezę ruchomą można zastosować zarówno przy całkowitym braku zębów, jak i w przypadku ubytku tylko kilku z nich. Codzienne czynności takie jak mówienie czy przeżuwanie posiłków z założoną protezą ruchomą, na początku mogą być odczuwane jako dość nietypowe, dlatego aby zapewnić pacjentowi pełen komfort codziennego użytkowania, bardzo ważne jest dokładne dopasowanie protezy u specjalisty. Po pierwszej dobie użytkowania, lekarz powinien przeprowadzić kontrolę i dokonać ewentualnej korekty. Kolejna wizyta kontrolna powinna odbyć się maksymalnie 14 dni później.

Co ważne, należy pamiętać, że proteza ruchoma powinna być wymieniana co najmniej co pięć lat, ze względu na zmiany zachodzące w jamie ustnej, by uniknąć dyskomfortu oraz podrażnień.

W gabinecie Warsaw Dental Center proteza akrylowa całkowita kosztuje 2000 zł, natomiast cena protezy szkieletowej to 2200 zł.

Protezy stałe

Proteza stała uznawana jest za najbardziej atrakcyjne rozwiązanie uzupełnienia braków zębowych. Rozróżniamy korony wykonane na zębach własnych oraz korony wykonane na implantach. Wymienione rodzaje protez stałych są o wiele bardziej komfortowe niż w przypadku protez ruchomych.

Implanty są to tytanowe śruby, które stomatolog wwierca do kości. Aby cały zabieg był w pełni komfortowy dla pacjenta, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest on bezbolesny i trwa maksymalnie 2-3 godziny. Gdy implant zostanie wszczepiony, stomatolog mocuje na nim koronę.

Na wszczepienie implantu należy zdecydować się w dość krótkim czasie od usunięcia chorego zęba. Po upływie kilku miesięcy, może się to okazać bardziej skomplikowane ze względu na zanikającą kość, w którą wwiercana jest śruba, na której umieszczana jest korona.

Ile kosztuje proteza stała? W klinice Warsaw Dental Center korona ceramiczna (dwukrzemian litu) to koszt między 2000 a 2900 zł, korona na implancie między 3000 a 3500 zł

Poza tym podstawowym podziałem na protezę stałą i ruchomą, ze względu na ich zastosowanie wyróżniamy również inne rodzaje protez zębowych. Pierwszy typ to proteza całkowita, która stanowi zamiennik wszystkich zębów z powodu ich utraty. Drugim rodzajem jest proteza częściowa, którą mocuje się do zdrowych zębów, które znajdują się w okolicy braku.

Jak dopasować idealną protezę zębową?

Decydując się na protezę zębową, warto wybrać się do wykwalifikowanego specjalisty, który przede wszystkim będzie w stanie wykonać pełną diagnozę i rozpoznanie problemów w jamie ustnej pacjenta. Jedną z polecanych klinik jest Warsaw Dental Center, w której doświadczeni protetycy zarekomendują najbardziej optymalne rozwiązanie, uwzględniając zarówno koszty wykonania zabiegu, jak i potrzeby pacjenta i stan zdrowia jego jamy ustnej. Decydując się na leczenie w klinice WDC, możemy mieć pewność, że otrzymamy kompleksowe rozwiązanie – zaczynając od pełnej oceny stanu uzębienia, poprzez zaplanowany proces leczenia, a finalnie – zaprojektowanie i wykonanie idealnie dopasowanej protezy zębowej.