Niskie ciśnienie krwi przyczyny tej dolegliwości mogą być różne. Czasami obniżone ciśnienie nie daje żadnych szczególnych objawów, jednak niektórzy odczuwają je bardzo często. Nie warto jednak lekceważyć nieprawidłowości w parametrach ciśnienia krwi, ponieważ może być to oznaka jakiegoś schorzenia. Dowiedz się więcej i poznaj objawy niedociśnienia.

Objawy niskiego ciśnienia

Powszechnie  wiadomo, że wysokie ciśnienie jest niebezpieczne i jest przyczyną wielu groźnych chorób, jednak tak samo niebezpieczne może być zbyt niskie ciśnienie. Przyjmuje się, że ciśnienie poniżej 80-90 mmHg jest zbyt niskie, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować.  Jakie są objawy niedociśnienia? Najczęściej osoby z niskim ciśnieniem skarżą się na dolegliwości takie jak: znaczne osłabienie organizmu, senność, problemy z koncentracją, zawroty głowy, mroczki przed oczami, a czasem nawet omdlenia. Częsty jest również ból głowy przy niskim ciśnieniu.

Warto przeczytać: Kruche kości

Przyczyny niskiego ciśnienia

Niskie ciśnienie przyczyny nie są jednorodne i często indywidualne dla różnych osób. Zdarza się, że niektóre osoby bardzo dobrze tolerują niskie ciśnienie i nie utrudnia im ono normalnego życia. Jedną z przyczyn niedociśnienia może być nadmierne odwodnienie organizmu.

Zobacz też: Odżywianie przy cukrzycy

Niskie ciśnienie, które pojawia się nagle może też być związane z innymi zaburzeniami w organizmie np. niewydolnością serca, wstrząsem anafilaktycznym czy udarem. Niskie ciśnienie przyczyny tej dolegliwości często są związane też z przyjmowanymi lekami, zwłaszcza jeśli przyjmujemy ich kilka, gdyż mogą na siebie źle działać i powodować obniżenie ciśnienia.

Jak poradzić sobie  z niskim ciśnieniem?

Jeśli objawy niskiego ciśnienia są dokuczliwe lub następują omdlenia, to koniecznie należy udać się do lekarza na pełną diagnostykę. Osoby, które mają tendencję do niskiego ciśnienia powinny unikać długiego stania w jednej pozycji i gwałtownych zmian pozycji ciała. Poleca się też spożywanie porannej dawki kofeiny w postaci filiżanki kawy. Należy również dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu przez cały dzień.