Halitoza to przykra dolegliwość, która objawia się nieprzyjemnym zapachem z ust. Halitoza powoduje wiele kompleksów i sprawia, że osoba nią dotknięta czuje się bardzo niekomfortowo np. podczas spotkań towarzyskich i rozmów. Halitoza – przyczyny tego problemu mogą być różne, dowiedz się o nich więcej i poznaj metody skutecznego leczenia halitozy.

Przyczyny halitozy

Na przykry zapach z ust mogą narzekać często osoby, które niedostatecznie dobrze dbają o higienę zębów i jamy ustnej, ale to nie jedyna przyczyna halitozy. Halitoza – przyczyny powstawania tej dolegliwości mogą być również związane z chorobami jamy ustnej np. chorobami przyzębia. Halitoza może również dotykać osób noszących aparaty ortodontyczne lub protezy zębowe, gdyż w takich przypadkach szczególnie ważne jest dbanie o odpowiednią higienę, a nie każdy stosuje się do tych zaleceń. Halitoza może również powstawać u osób borykających się ze schorzeniami niezwiązanymi bezpośrednio z jamą ustną np. z cukrzycą, chorobami układu pokarmowego czy chorobami oskrzeli.

Zobacz też: Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Halitoza leczenie

Halitoza leczenie tej dolegliwości przede wszystkim należy rozpocząć od dokładnego zadbania o higieny jamy ustnej. W tym wypadku warto zaopatrzyć się w dobrą szczoteczkę do zębów np. szczoteczkę soniczną, która pozwala wyczyścić zęby w trudno dostępnych miejscach. Warto też stosować nici dentystyczne oraz płyny do płukania jamy ustnej, które pomagają pozbyć się bakterii.

Warto przeczytać: Środki na rzucenie palenia ranking

Na przykry zapach z ust można również stosować specjalne pastylki do ssania np. Halitomin lub Halitofast. Kolejnym sprzymierzeńcem w walce z halitozą są płukanki antybakteryjne np. płyn Halita. Pastylki na halitozę zawierają wyciągi ziołowe, miętowe oraz cynk, które pomagają w neutralizacji lotnych związków siarki. Halitoza leczenie przykrego zapachu z ust warto również wesprzeć stosowaniem odpowiedniej diety. Nie zaleca się spożywać produktów, które mogą potęgować nieprzyjemny zapach np. cebuli i czosnku. Kolejnym wsparciem leczenia halitozy jest zrezygnowanie z używek, a szczególnie z palenia papierosów.