Wbrew pozorom zespół stresu pourazowego nie jest zarezerwowany jedynie dla weteranów wojennych. Takie zaburzenie może przydarzyć się właściwie każdemu – jego przyczyną może być m.in. ciężka choroba, śmierć bliskiej osoby, wypadek samochodowy czy też napaść. Powrót do równowagi psychicznej nie jest łatwy, ale jest jak najbardziej możliwy. Dowiedz się więcej o leczeniu zespołu stresu pourazowego.
Psychoterapia
Za metodę pierwszego wyboru uważa się psychoterapię, zwłaszcza jeśli stan pacjenta nie wymaga wprowadzenia leczenia farmakologicznego. W przypadku zespołu stresu pourazowego, znanego również pod pochodzącym z języka angielskiego skrótem PTSD, najczęściej stosuje się terapię skupiającą się na traumie. W każdym przypadku wybór terapii i jej przebieg są w pełni dopasowywane do potrzeb konkretnej osoby.
Dość często można spotkać się z terapiami ekspozycyjnymi, w których pacjent jest eksponowany na bezpieczne sytuacje bądź przedmioty wywołujące lęk w celu zmniejszenia go. Sporą skutecznością wyróżnia się też terapia poznawczo-behawioralna. Niektórzy specjaliści sięgają również po bardzo obiecującą terapię metodą EMDR, czyli terapię odwrażliwiania i ponownego przetwarzania informacji za pomocą ruchów gałek ocznych.
Leczenie psychiatryczne
U niektórych pacjentów po traumatycznych przeżyciach psychoterapeuta może zalecić leczenie farmakologiczne. W takim przypadku konieczny będzie kontakt z psychiatrą, który w przeciwieństwie do psychoterapeuty jest lekarzem i może wystawić receptę na leki. Zazwyczaj stosuje się środki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe, które umożliwiają zminimalizowanie objawów utrudniających prowadzenie skutecznej psychoterapii.
Wśród specjalistów z sieci klinik Psychomedic można znaleźć psychiatrów, którzy mają doświadczenie w leczeniu osób z zespołem stresu pourazowego. Lekarz specjalizujący się w PTSD może szybciej dobrać odpowiednie leki czy też może mieć lepsze podejście do pacjenta po traumatycznych przeżyciach. Niekiedy dopasowanie leków może zająć nieco czasu, dlatego warto informować specjalistę o np. nieprzyjemnych skutkach ubocznych po nowo przepisanym leku.
Psychoedukacja bliskich
Ten etap leczenia nie jest obowiązkowy, może jednak znacząco pomóc osobie z PTSD w szybszym powrocie do normalnego funkcjonowania. Rodzina i przyjaciele niekiedy zwyczajnie mogą nie wiedzieć, jak obchodzić się z człowiekiem z traumą. I choć mogą mieć dobre intencje, to niektóre ich działania mogą nawet zaszkodzić. Zgłoszenie się na konsultację do psychologa może nauczyć bliskich osoby z PTSD, jak ją traktować w tym trudnym okresie.
Właściwe zachowanie rodziny i przyjaciół może pomóc w leczeniu zespołu stresu pourazowego. Ponadto przebywanie na co dzień z bliską osobą, która doświadczyła traumy i być może zupełnie się zmieniła, może też być dużym obciążeniem psychicznym dla bliskich. W takiej sytuacji sami mogą potrzebować pomocy psychoterapeuty, który ułatwi im radzenie sobie z emocjami związanymi z doświadczeniem z bliska zespołu stresu pourazowego.
Najnowsze komentarze