Zespół jelita drażliwego to niezbyt ciężka, ale bardzo uciążliwa choroba, która często nie zostaje zdiagnozowana przez długi czas. Sprawdź, co to za schorzenie, jakie są jego przyczyny i czym się objawia.

  1. Czym jest zespół jelita drażliwego?
  2. Jakie są przyczyny zespołu jelita drażliwego?
  3. Jakie są objawy zespołu jelita drażliwego?
  4. Diagnostyka zespołu jelita drażliwego
  5. Leczenie zespołu jelita drażliwego
  6. Czym jest zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego to choroba o zróżnicowanej i często niejasnej etiologii – wśród przyczyn wymienia się między innymi podwyższone czucie trzewne, zaburzenia czynności jelit, nieprawidłową florę bakteryjną w jelitach czy przebyte choroby bakteryjne (na przykład czerwonka). Możliwe są również czynniki psychosomatyczne; ponad połowa chorych na zespół jelita drażliwego cierpi także na zaburzenia psychiczne, takie jak zaburzenia lękowe czy depresja. Objawami zespołu jelita drażliwego mogą być bóle brzucha, nudności, biegunki, zaparcia czy zgaga, które pojawiają się najczęściej przy dużym stresie. Problem w diagnozowaniu choroby mogą sprawiać jej nieswoiste, nawracające symptomy.

Jakie są przyczyny zespołu jelita drażliwego?

Możliwych przyczyn zespołu jelita drażliwego jest bardzo wiele. Lekarze biorą pod uwagę między innymi zaburzenia czucia trzewnego (podwyższony próg bólu), dietę ubogą w błonnik, niewłaściwy skład flory jelitowej, przebyte w przeszłości bakteryjne choroby układu pokarmowego czy czynniki związane z psychiką (na przykład depresję czy zaburzenia lękowe). Przeczytaj więcej o zespole jelita drażliwego na stronie: https://diag.pl/pacjent/zespol-jelita-drazliwego-czym-sie-objawia-ta-uciazliwa-choroba/

Jakie są objawy zespołu jelita drażliwego?

Objawy zespołu jelita drażliwego są zazwyczaj nieswoiste i mogą różnić się u różnych chorych. Często pojawiają się biegunki i zaparcia (nieraz naprzemienne), bóle w dolnej i lewej części brzucha, mdłości, wymioty, zgaga, gazy, wzdęcia, bóle głowy, przewlekłe zmęczenie, częstomocz czy zaburzenia miesiączkowania u kobiet. Objawy te najczęściej manifestują się w momentach silnego stresu oraz po spożyciu posiłku, natomiast wyciszają się w nocy i podczas odpoczynku.

Diagnostyka zespołu jelita drażliwego

Diagnostyka choroby opiera się przede wszystkim na wykluczeniu innych schorzeń mogących dawać podobne objawy – należą do nich na przykład nietolerancja laktozy, celiakia, zakażenia bakteryjne układu pokarmowego, choroby tarczycy czy niektóre nowotwory. W tym celu należy wykonać badania zalecone przez lekarza na podstawie wywiadu. Konsultacja z gastrologiem jest niezwykle istotna, ponieważ – choć zespół jelita drażliwego nie jest bardzo ciężką chorobą – schorzenie to można łatwo pomylić z innymi, niezwykle poważnymi problemami zdrowotnymi, które grożą trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, a w niektórych przypadkach nawet śmiercią.

Leczenie zespołu jelita drażliwego

Choroba niestety nie jest w pełni wyleczalna – terapia polega przede wszystkim na łagodzeniu symptomów. W tym celu stosuje się między innymi odpowiednią dietę bogatą w błonnik i lekkostrawne produkty, a także suplementy diety (na przykład kwas masłowy), probiotyki oraz leki (omeprazol, olejek miętowy etc.). Pomocne jest również unikanie stresu, a w przypadku chorych z zaburzeniami psychicznymi – psychoterapia i/lub leczenie farmakologiczne. Należy pamiętać, że żadna z powyższych metod nie powinna być wprowadzana bez konsultacji z lekarzem gastrologiem, ponieważ może to pogorszyć objawy choroby lub ukryć rozwój innych, bardziej poważnych schorzeń.