Zespół cieśni nadgarstka to dziś bardzo powszechna dolegliwość. Najczęściej jest konsekwencją długich godzin pracy przed komputerem i dotyczy osób pracujących w biurach. Jakie objawy towarzyszą zespołowi cieśni nadgarstka i jak chronić się przed tym przykrym schorzeniem?

Czym jest zespół cieśni nadgarstka?

Zespół cieśni nadgarstka jest zaburzeniem funkcjonowania nerwu pośrodkowego. Nerw zostaje zaburzony na wskutek ciągłego nacisku. Nie ma jednego, konkretnego powodu pojawienia się tej choroby, ale najczęściej dotyka osób, które codziennie wykonują dłońmi powtarzalne czynności np. pisanie na klawiaturze czy praca taśmowa. Czasami zespół cieśni nadgarstka pojawia się również w konsekwencji złamań czy zwichnięć.

Zobacz też: Nerwica objawy leczenie

Jak objawia się zespół cieśni nadgarstka?

Początkowe objawy zespołu cieśni nadgarstka są mało odczuwalne, więc często się je ignoruje. Na początku pojawia się chwilowe drętwienie palców lub całej dłoni. Z czasem dochodzi do tego ból, który coraz bardziej się nasila, szczególnie nocą. Ból może nawet promieniować do ręki. Dolegliwości nasilają się wtedy głównie w czasie wykonywania czynności manualnych. Z czasem mogą nawet wystąpić zaniki mięśni, a wykonywanie najprostszych czynności może stać się problematyczne. Jeśli zauważymy u siebie powyższe objawy, to znak, że należy wybrać się do reumatologa lub ortopedy.

Z innej kategorii: Tenuate retard opinie

Jak leczy się zespół cieśni nadgarstka?

Lekarz po wywiadzie i badaniu najczęściej już wie, że pacjent cierpi na zespół cieśni nadgarstka. Czasami zleca się dodatkowo diagnostykę, czyli badanie przewodnictwa nerwów lub USG. Leczenie pacjenta z zespołem cieśni nadgarstka zależy od stopnia zaawansowania choroby, czyli momentu, w którym pacjent zgłosi się do lekarza, dlatego lepiej odwiedzić specjalistę już na początku występowania dolegliwości.

Jeśli zespół cieśni nadgarstka jeszcze nie jest zaawansowany, to lekarz może zlecić przyjmowanie leków przeciwzapalnych, wykonywanie specjalnych ćwiczeń lub leczenie ultradźwiękami i specjalnymi prądami. Niestety, czasami konieczna jest operacja, zwłaszcza jeśli choroba jest już bardzo rozwinięta. Zabieg najczęściej wykonuje się metodą endoskopową w znieczuleniu miejscowym. Operacja może znacznie poprawić funkcjonowanie dłoni, a czas powrotu do normalnej pracy po zabiegu trwa około miesiąca.