Kawa to najpopularniejszy napój, od którego wielu z nas zaczyna swój każdy dzień. Kawa ma wspaniały smak oraz doskonale pobudza i dodaje energii. Czasami jednak nie dla każdego kawa jest zalecanym napojem, warto dowiedzieć się więc co zamiast kawy na pobudzenie.

Czy kawa jest zdrowa?

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zdrowy, dorosły człowiek wypijał jedną kawę dziennie, jednak pamiętajmy, że zbyt duże jej ilości mogą wypłukiwać z organizmu cenne minerały m.in. magnez.

Czasami z różnych względów zdrowotnych lekarze nie zalecają również niektórym osobom picia kawy, gdyż może powodować nadpobudliwość lub działać negatywnie na osoby z problemami z żołądkiem. Kawa może również powodować powstawanie na zębach żółtego nalotu, co nie wygląda estetycznie.

Warto przeczytać: Zielona kawa Aliness opinie

Herbata zamiast kawy

Zamienniki kawy nie powodują żadnych negatywnych właściwości zdrowotnych, a nawet mogą działać na organizm pozytywnie. Jednym z nich jest zielona herbata, która działa jako wspaniała alternatywa dla kawy, ponieważ pobudza organizm oraz ma działanie detoksykacyjne, czyli wypłukuje z organizmu szkodliwe toksyny. Zielona herbata jest również zaliczana do antyoksydantów, które niszczą wolne rodniki. Zielona herbata ta doskonały zamiennik kawy.

Zobacz też: Zielona kawa kapsułki Green Coffee Plus

Zielona kawa

Kolejnym zdrowszym zamiennikiem kawy jest zielona kawa. Czym różni się od czarnej? Jest to tzw. kawa surowa, czyli kawa, która nie została poddana obróbce i procesowi palenia. Zielona kawa ma pozytywne działanie dla organizmu, podobne do zielonej herbaty, ponieważ usuwa wolne rodniki, obniża poziom cukru, a także jest polecana w czasie odchudzania.

Z innej kategorii: Modafinil czy armodafinil który wybrać – Leki dodające energii na koncentracje

Yerba mate

Kolejnym zamiennikiem kawy jest yerba mate. Napar z yerba mate ma działanie lepiej pobudzające niż kawa. Co więcej, taka herbatka podnosi poziom koncentracji, wzmacnia organizm i zmniejsza zmęczenie, a więc same korzyści.

Guarana i żeń-szeń

Naturalnymi składnikami, które działają pobudzająco jak kawa są guarana oraz żeń-szeń. Te składniki można dodawać do koktajli lub stosować herbatki z ich dodatkiem. Guarana oraz żeń-szeń są zdrowe, dodają energii oraz poprawiają koncentrację i samopoczucie.