Zajście w ciążę pod wpływem alkoholu nie jest jednostkowym problemem. Przynajmniej połowa kobiet, które dowiadują się o ciąży, zamartwia się, że do zapłodnienia mogło dojść po wypiciu alkoholu. Jak alkohol wpływa na rozwój płodu, jeżeli do zapłodnienia doszło pod jego wpływem?

Zobacz także: Pęcherz moczowy zapalenie

Skutki picia alkoholu w ciąży

Wielu ginekologów podkreśla, że zajście w ciążę pod wpływem niewielkiej ilości alkoholu, w większości przypadków, nie wpływa negatywnie na rozwój płodu. Oczywiście nie chodzi tutaj o sytuacje ekstremalne, w których przyszła matka jest nałogową alkoholiczką, przez długi czas nadużyta różnych trunków, także tych najgorszego sortu, lub jednocześnie przyjmuje inne substancje psychoaktywne i pali papierosy. W takich przypadkach nie da się do końca określić w jak dużym stopniu, niezdrowy tryb życia kobiety, wpłynie na zdrowie jej dziecka i czy w ogóle ciąża zostanie utrzymana.

Picie alkoholu na początku ciąży

W tym artykule chcemy wyjaśnić, co grozi dziecku, jeżeli do zapłodnienia dojdzie po spożyciu alkoholu przez kobietę, która nie ma problemów z jego nadużywaniem. Jednocześnie chcemy podkreślić, że nie jest to porada lekarska, ani tym bardziej zachęta do picia w czasie planowania ciąży oraz na żadnym etapie jej trwania!!!

Nie ma się co oszukiwać, alkohol jest obecny w naszym życiu i zajście w ciążę pod jego wpływem nie jest sytuacją jednostkową ani patologiczną. Jednak inne skutki może nieść za sobą wypicie bezpośrednio przed zapłodnieniem 2 lampek wina lub 1 piwa, a inne upicie się do nieprzytomności i zawsze warto o tym pamiętać.

Picie alkoholu w pierwszych dniach ciąży

Na szczęście natura zabezpieczyła się na taką ewentualność i okres jaja płodowego, przypadający na pierwsze 14 dni od momentu połączenia plemnika i komórki jajowej, to czas, kiedy przyszły zarodek jest mniej wrażliwy na działanie szkodliwych związków zawartych w alkoholu, lekach czy papierosach. W tym czasie bardziej niebezpieczne jest wykonywanie badań diagnostycznych, wykorzystujących promieniowanie RTG i elektro-magnetyczne – może ono spowodować, że dojdzie do poronienia uszkodzonego zarodka lub dziecko przyjdzie na świat z wadami wrodzonymi.

Może Cię zainteresować: Ciąża objawy początkowe

Przyszłe mamy, które dowiadują się o ciąży, nie zawsze po 2, 3, czy 4 tygodniach od zapłodnienia, gdyż miewają nieregularne miesiączki lub po zajściu w ciążę nastąpiło krwawienie implantacyjne, które wzięły za mniej obfity niż zwykle okres, praktycznie nie mają szans na szybką zmianę dotychczasowych nawyków. Dlatego właśnie warto podchodzić do życia odpowiedzialnie – jeżeli uprawiałaś seks bez zabezpieczenia, stosowałaś najbardziej zawodną metodę „antykoncepcji”, jaką jest stosunek przerywany, zapomniałaś wziąć tabletkę antykoncepcyjną lub w czasie stosunku pękła prezerwatywa, na wszelki wypadek, zrezygnuj z picia, palenia i brania leków, aby uniknąć późniejszego strachu o zdrowie swojego dziecka.

Picie alkoholu we wczesnej ciąży

Podsumowując, jeżeli piłaś w dniu zapłodnienia, ryzyko, że wpłynie to na zdrowie Twojego dziecka jest niskie, ale nie da się go całkowicie wykluczyć. Inaczej sprawa wygląda w przypadku przyjmowaniem używek pomiędzy 3 i 4 tygodniem od momentu połączenia komórki jajowej i plemnika, czyli w okresie implantacji zarodka (może wówczas wystąpić krwawienie, mylnie brane za miesiączkę), wówczas ryzyko uszkodzenia zarodka znacząco wzrasta.

Losowo wybrany temat: Czy meridia jest skuteczna – który lek jest skuteczniejszy adipex czy meridia ?

Po tym czasie najczęściej dochodzi do poronienia z powodu działania szkodliwych toksyn. Jednocześnie okres po implantacji to czas, kiedy uszkodzone komórki zarodka mogą jeszcze zostać zastąpione w pełni zdrowymi, więc jeżeli nie doszło do poronienia, jest duża szansa na to, że dziecko urodzi się w pełni zdrowe, ale tylko wówczas, gdy przez resztę ciąży nie sięgniecie po używki!!!

Zajście w ciążę pod wpływem alkoholu

Drogie przyszłe mamy – jeżeli w tym momencie umieracie ze strachu, że podczas zapłodnienia lub tuż po nim piłyście alkohol, paliłyście papierosy lub przyjmowałyście leki, nawet nie podejrzewając, że możecie być w ciąży, najlepiej porozmawiajcie o tym ze swoim ginekologiem, który najpewniej Was uspokoi i poleci nie martwić się na zapas, bo natura ma swoje sposoby, aby zabezpieczyć dziecko przed ewentualnymi czynnikami szkodliwymi na samym początku ciąży.

Powiązany tematycznie: Baby blues objawy

Pamiętajcie także, że udział w zapłodnieniu ma także Wasz mężczyzna i jak na razie nie do końca wiadomo, jaki wpływ na rozwój płodu i powstawanie ewentualnych wad, mają pijane plemniki.

W następnym artykule postaramy się wyjaśnić, jak picie alkoholu we wczesnej ciąży, czyli po 4 tygodniu od momentu połączenia komórki jajowej i plemnika, wpływa na zdrowie nienarodzonego jeszcze dziecka.

Jeżeli macie własne doświadczenia w tym temacie, podzielcie się nimi w komentarzach pod tym wpisem lub na naszym fan page na Facebooku. Zapraszamy do dyskusji.