Zaćma oczna jest jedną z najczęściej występujących chorób oczu, która dotyka ludzi w różnym wieku. Zmętnienie soczewki oka jest jej najbardziej charakterystycznym objawem, co zazwyczaj prowadzi do zaburzeń widzenia. W niniejszym artykule omówimy przyczyny, objawy i leczenie zaćmy. Przyjrzymy się również, w jaki sposób zaćma wpływa na jakość naszego widzenia i jak – i czy w ogóle – możemy zapobiegać jej występowaniu.

Co to jest zaćma oka?

Zaćma oka (inaczej zwana kataraktą) to zmętnienie soczewki oka, które zazwyczaj jest skutkiem normalnego procesu starzenia. Najczęściej początkowa diagnoza dotyczy osób po 55 roku życia, lecz wiek to niejedyna przyczyna powstawania zaćmy.

Jakie są przyczyny katarakty?

Wiek i związane z nim zaburzenia metaboliczne to niejedyne przyczyny zaćmy. Zdarza się, że zamglenie soczewki oka powstaje wskutek urazu mechanicznego lub jako następstwo zabiegu chirurgicznego. Okuliści wyróżniają również zaćmę polekową, która najczęściej jest skutkiem ubocznym długotrwałego stosowania leków sterydowych. Coraz częściej spotykaną przyczyną katarakty jest cukrzyca i utrzymujący się wysoki poziom glukozy we krwi. Dotyczy to również osób młodych, które często nie są nawet świadome, jaki wpływ na ich organizm ma brak kontroli nad poziomem cukru we krwi. Inną, z pozoru błahą przyczyną zaćmy jest nadmierna ekspozycja oczu na szkodliwe promieniowanie UV, dlatego szczególnie w okresie letnim warto nosić okulary przeciwsłoneczne.

Zaćma oka – objawy

Zamglenie soczewki oka to najczęstszy objaw zaćmy, który sprawia, że znacznie pogarsza się ostrość widzenia. Inne objawy, które mogą pomóc zdiagnozować zaćmę, to pogorszenie widzenia po zmroku, trudności z oszacowaniem odległości między przedmiotami czy nieostre widzenie z bliska. Zdarza się, że pacjenci z zaćmą borykają się z problemem podwójnego widzenia przedmiotów, co bywa niezwykle uciążliwe nie tylko dla kierowców.

Profilaktyka – czy da się uniknąć zaćmy?

Wydawać by się mogło, że zaćma nabyta związana z wiekiem i postępującym metabolizmem jest schorzeniem, którego trudno uniknąć. To stwierdzenie poniekąd jest prawdą, co nie oznacza, że jesteśmy bezradni i nie mamy możliwości uniknąć lub chociażby opóźnić zamglenia soczewki.

Dobrym nawykiem – nie tylko ze względu na ryzyko wystąpienia zaćmy – jest noszenie okularów przeciwsłonecznych, gdy jesteśmy narażeni na działanie szkodliwego promieniowania UV. Ważne, aby regularnie poddawać się badaniom okulistycznym, najlepiej co roku lub co dwa lata, a także po dostrzeżeniu pierwszych objawów zaćmy od razu umówić się na wizytę w przychodni okulistycznej.

W jaki sposób można wyleczyć zaćmę?

Jedyną możliwą formą odzyskania dawnej ostrości widzenia jest operacja usunięcia zamglonej soczewki, którą zazwyczaj wykonuje się metodą laserową. Oznacza to, że zabieg jest całkowicie bezbolesny i mało inwazyjny. O jego bezpieczeństwie świadczy fakt, że operację usunięcia zaćmy wykonuje się z powodzeniem nawet u osób w bardzo podeszłym wieku i z licznymi chorobami współtowarzyszącymi.

Ile trwa operacja usunięcia zaćmy?

Operacja usunięcia zaćmy nie wymaga hospitalizacji i trwa około 15 minut. Po tym czasie pacjent musi jednak chwilę odpocząć, zalecana jest również rekonwalescencja w domu.

Jakie są przeciwskazania po zabiegu usunięcia zaćmy?

Po pierwsze, na umówiony termin zabiegu należy przybyć z opiekunem, który po operacji zadba, abyśmy bezpiecznie trafili do domu. Zabronione jest prowadzenie samochodu przez min. 24 godziny oraz nadmierny wysiłek fizyczny – w tym także schylanie się i podnoszenie cięższych przedmiotów. Pacjent po operacji usunięcia zaćmy powinien zakraplać oczy, a także przybyć na umówioną konsultację, która zweryfikuje rezultaty zabiegu. Ważne, aby do tego czasu nie korzystał z basenów, saun, a także nie może pocierać oczu.

Gdzie wykonać operację usunięcia zamglonej soczewki?

Jeśli termin oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy w Twoim mieście jest odległy, warto szukać alternatywy, jaką niewątpliwie jest operacja za granicą. Niewiele osób wie, że w ramach umowy transgranicznej pacjenci z Polski posiadający ubezpieczenie mogą korzystać z opieki zdrowotnej w ramach refundacji NFZ. Ten przywilej przysługuje m.in. pacjentom, u których konieczne jest usunięcie zamglonej soczewki oka. Popularnym miejscem, cenionym przez pacjentów z naszego kraju, jest Tesin Medic Clinic, czyli nowoczesna klinika okulistyczna zlokalizowana w Czeskim Cieszynie, tuż przy granicy z Polską. Miejsce to nie tylko może poszczycić się doskonałą renomą i wysoką jakością leczenia, ale także wykwalifikowanym personelem medycznym mówiącym w języku polskim. Przez telefon możesz uzyskać więcej szczegółów dotyczących refundacji, a także znaleźć dogodny termin na wykonanie zabiegu w ramach NFZ.

Choć zaćma to powszechne schorzenie, wciąż mało mówi się o jej objawach, które często nie pozwalają jednoznacznie postawić diagnozy. Warto poznać je wszystkie, aby móc szybko poddać się zabiegowi, który jest nie tylko bezbolesny, ale także i całkowicie bezpieczny.