Wszystko o astmie, a konkretnie o astmie oskrzelowej to nie tylko objawy, ale i leczenie. Astma oskrzelowa to inaczej dychawica oskrzelowa. Choroba jest poważna i przewlekła. Objawia się napadami duszności wydechowej. Powstają one wskutek skurczu mięśniówki oskrzeli i obrzęku śluzówki. Ataki mają różne nasilenie. Podczas napadów występują różne objawy w tym głośne świsty, charakterystyczne furczenie i wykrztuszanie lepkiej wydzieliny. Występują też duszności, trudności w oddychaniu oraz ucisk w klatce piersiowej i kaszel.  Przyczyną astmy jest najczęściej nadmierna reaktywność oskrzeli na różne bodźce. Bodźcem mogą być bakterie, wirusy, grzyby. Czasem bywają to pyłki, kurz czy sierść zwierząt, a czasem pogoda lub wysiłek fizyczny, a nawet hormony i stres. Mogą to też być np. kosmetyki, środki czystości oraz dym tytoniowy i leki w tym popularna aspiryna. Atak astmy występuje zazwyczaj bardzo szybko, bo w ciągu 15 minut od czasu, gdy chory zetknie się z alergenem.  Objawy astmy czasem ustępują samoistnie. Czasem dopiero po zastosowaniu odpowiednich leków. Nasilenie choroby jest różne. W większości przypadków choroba ma lekki lub umiarkowany przebieg, a leczenie daje dobre wyniki. Choroba może występować w każdym wieku. Choruje około 5% Polaków. Astma często ma podłoże genetyczne. Otyłość upośledza oddychanie, sprzyja więc ujawnieniu się objawów choroby, ale do niej nie prowadzi.

Może cię zainteresować: Jak leczyć alergię?

Astma rodzaje

  • Astma łagodna, czyli epizodyczna jest, wtedy gdy ataki kaszlu lub duszności pojawiają się rzadko i mają spokojny przebieg. Ustępują one zazwyczaj samoistnie lub po podaniu małej dawki środka wziewnego.
  • Astma przewlekła lekka lub umiarkowana to określenie astmy, w której objawy stopniowo narastają, a ich przyczyną jest często infekcja.
  • Astma ciężka to taka, w której ataki pojawiają się szybko i są częste i długotrwałe i zmniejszają się dopiero po podaniu dużych dawek leków.

Losowo wybrany temat: Żywność typu light – co kryje się w produktach dietetycznych?

Astma ciężka wymaga zazwyczaj pobytów w szpitalu i intensywnego leczenia. W tych przypadkach zmiany w oskrzelach są poważne i nieodwracalne. Oddech może być na stałe utrudniony i dochodzi do niedotlenienia całego organizmu.

Leczenie astmy oskrzelowej należy do lekarza. Leków jest sporo. Jeśli chodzi o naturalne metody leczenia, to wykorzystuje się miód i figi. Miód kładzie się na nosie astmatyka, bo mu łatwiej oddychać. Figi ułatwiają odprowadzanie flegmy. Można pić nalewkę z fig. W początkowym etapie dobry jest czosnek. Można też przyjmować aminek i krokosz barwierski. Ważna również jest profilaktyka i unikanie w miarę możności tego, co ataki wywołuje.

Czasem leki przyjmowane na astmę powodują wzrost wagi ciała, ponieważ wpływają na metabolizm i łaknienie.