Pod nazwą labioplastyki kryje się zabieg zmiany kształtu warg sromowych u kobiet. Jest dość popularny, nie tylko ze względu na kwestie estetyczne, ale także pomocny przy anomaliach fizjologicznych czy wypadkach. Wszystko na ten temat poniżej.


  • 1. Czym jest labioplastyka?
  • 2. Jakie są wskazania i przeciwskazania do zabiegu?
  • 3. Jak przebiega zabieg?
  • Czym jest labioplastyka?

Zabieg korekty warg sromowych, zarówno mniejszych jak i większych to labioplastyka. Dzięki zabiegowi można symetryzować obie wargi, co umożliwia normalne funkcjonowanie. Możliwe jest zmniejszenie, zwiększenie lub korekta warg sromowych. Pierwszy zabieg polega na plastyce warg sromowych mniejszych. Polecany jest kobietom o zbyt dużych lub asymetrycznych wargach. W przypadku asymetrii możliwa jest labiominoroplatyka jednostronna. Problem bywa uciążliwy podczas uprawiania sportów i doznań seksualnych. W przypadku warg większych problemem jest zwiotczenie i zabieg pomaga na usuwaniu nadmiaru skóry. Powiększenie warg wykonuje się przy użyciu własnego tłuszczu i jest idealne dla kobiet z zanikiem warg sromowych. Ostatnią możliwością jest korekta. Najczęściej redukuje się wargi sromowe mniejsze lub czasem większe. Zabieg jest także pomocny przy rekonstrukcjach po porodzie.

Jakie są wskazania i przeciwskazania do zabiegu?

Plastykę warg sromowych poleca się kobietom z przerostem warg sromowych większych lub mniejszych, lub w przypadku asymetrii. Innymi wskazaniami są częste podrażnienia czy defekty poporodowe. Także w przypadku ciemniejszych brzegów warg i wiotkości warto skorzystać z labioplastyki.

Przeciwskazaniami są okres ciąży, karmienia, a także niepełnoletność. W ostatnim przypadku konieczna jest zgoda obojga rodziców, a czasami także opinia psychologa. Nie wykonuje się zabiegu także podczas infekcji okolic intymnych i obecności zmian onkologicznych. W przypadku złych wyników badań krwi nie poleca się labioplastyki ze względu na znieczulenie podczas zabiegu.

Jak przebiega zabieg?

Zabieg możliwy jest metodą chirurgiczną i laserową. Ta druga jest nowsza i ma lepszy efekt. Laser używa się głównie przy zmniejszeniu warg sromowych. Jednak wybór metody warto przedyskutować z lekarzem. Zabieg wykonywany jest pod znieczuleniem: ogólnym, przewodowym lub miejscowym w zależności od potrzeb. W przypadku powiększenia warg pobiera się drogą liposukcji tkankę tłuszczową i podaje się ją w wargi sromowe. Przy chirurgicznej korekcie warg większych przeprowadzane jest cięcie i zakładane są szwy wchłanialne. Efekty zabiegu widoczne są już po 2-4 tygodniach, gdy zejdzie opuchlizna.