Wpływ alkoholu na płód w pierwszych tygodniach ciąży oraz na każdym innym etapie jej trwania, może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne dla dziecka. Co się stanie, gdy będziesz piła alkohol w czasie ciąży?

Zobacz także: Olejek herbaciany opinie

Nieświadome picie alkoholu w ciąży

Wiele kobiet dowiaduje się o ciąży po kilku tygodniach od zapłodnienia. Nie zawsze jest to skutkiem zaniedbania przyszłej matki i może być związane chociażby z tendencją do nieregularnych miesiączek lub przekonaniem, że uprawiany seks był bezpieczny. Nie jest jednostkowym przypadkiem że kobieta z zaskoczeniem odkrywa ciążę – lekarze często słyszą „przecież brałam regularnie tabletki”, albo „uprawiałam seks z prezerwatywą”, dlatego warto pamiętać, że żadna metoda antykoncepcji nie chroni przed zapłodnieniem w 100%.

Czasami skuteczność prezerwatywy może zmniejszyć np. użycie nieodpowiedniego żelu nawilżającego, dlatego zawsze należy zapoznać się z ulotką takiego preparatu i sprawdzić, czy może być stosowany podczas seksu z użyciem prezerwatywy.

Losowo wybrany temat: Czy meridia jest skuteczna – który lek jest skuteczniejszy adipex czy meridia ?

Picie alkoholu w pierwszych tygodniach ciąży może przynieść trudne do określenia skutki. Inaczej sytuacja wygląda, gdy kobieta sięgnie po niewielką ilość trunku w czasie zapłodnienia i tuż po nim, czyli w pierwszych dwóch tygodniach od spotkania się komórki jajowej z plemnikiem, a inaczej, gdy pije alkohol po tym czasie.

Picie alkoholu w pierwszym miesiącu ciąży

Picie alkoholu w pierwszych dniach ciąży – pierwsze 14 dni od spotkania się plemnika z komórką jajową to czas, kiedy niekorzystne czynniki mają mały wpływ na rozwój zarodka, ale nie oznacza to, że dziecku nic nie grozi.  Po tym czasie sytuacja diametralnie się zmienia, dlatego tak ważne jest, aby planując ciążę lub podejrzewając, że mogło dojść do zapłodnienia, unikać nie tylko alkoholu, ale także narkotyków, palenia tytoniu i przebywania w zadymionych pomieszczeniach, a także zrezygnować z przyjmowania leków, bez konsultacji lekarskiej w celu potwierdzenia lub zaprzeczenia ciąży.

Może Cię zainteresować: Zajście w ciążę pod wpływem alkoholu

Teoretycznie już we wczesnej ciąży ciężko jest sięgać po alkohol, gdyż organizm sam go odrzuca – wstręt do alkoholu, papierosów a nawet kawy, można odczytywać za pierwsze objawy ciąży. Jeżeli jednak tak się nie stanie, a kobieta nieświadomie lub świadomie, bo niestety i takie przypadku się zdarzają i to coraz częściej, pije nawet niewielkie ilości alkoholu, może dojść do poronienia, zaburzeń rozwoju płodu i tzw. płodowego zespołu alkoholowego FAS.

 

Wpływ alkoholu na płód w pierwszych tygodniach

NIE MA BEZPIECZNEJ DAWKI ALKOHOLU W CIĄŻY!!! Jeżeli sięgacie chociażby po lampkę wina w przekonaniu, że chroni ono przed anemią, w co jeszcze nie tak dawno, powszechnie wierzono, wyrządzacie swojemu dziecku krzywdę!

Picie alkoholu w ciąży skutki, to m.in.:

  • Poronienia i narodziny martwego dziecka;
  • Przedwczesny poród;
  • Niska waga urodzeniowa dziecka;
  • Uszkodzenie układu nerwowego dziecka;
  • Niedotlenienie dziecka;
  • Zaburzenia rozwoju intelektualnego, niedorozwój umysłowy;
  • Wady rozwojowe w obrębie narządów i układów;
  • Zaburzenia rozwoju psychofizycznego dziecka;
  • Płodowy zespół alkoholowy FAS, czyli szereg zaburzeń wynikających z wpływu alkoholu na rozwój dziecka w czasie ciąży.

Z losowo wybranej kategorii: Najmodniejsze wzory paznokci

Dzieci kobiet, które sięgały po alkohol w ciąży, częściej niż swoi rówieśnicy, posiadają problemy z pamięcią i koncentracją, dopasowaniem się do powszechnie panujących norm społecznych oraz mogą wykazywać skłonność do uzależnień. Tak naprawdę wpływ alkoholu na płód oraz późniejszy rozwój dziecka, o ile urodzi się ono żywe, może mieć jeszcze poważniejsze skutki, gdyż decydują tutaj także czynniki osobnicze.

Podsumowując, mitem jest, że kobieta w ciąży może od czasu, do czasu wypić lampkę wina, szklankę piwa czy napój imbirowy lub jabłkowy na bazie alkoholu, bez żadnych konsekwencji dla zdrowia swojego dziecka. Alkohol to trucizna, która przenika do organizmu dziecka i sprawia, że już na etapie płodowym, jest ono w szkodliwym i zagrażającym jego życiu upojeniu alkoholowym i zawsze warto o tym pamiętać!