Wykonanie badania DNA to najlepszy i jednocześnie najbardziej wiarygodny sposób na to, by potwierdzić lub też wykluczyć ojcostwo. Obecnie, dzięki zaawansowanej technologii oraz rozwoju nauki, badanie pokrewieństwa jest naprawdę proste. Jak wykonać test na ojcostwo? Ile kosztuje takie badanie?

Test na ojcostwo służy temu, by zweryfikować pokrewieństwo domniemanego ojca z dzieckiem. Mówiąc dokładniej, wynik takiego testu wskazuje bezpośrednio i ostatecznie, czy pomiędzy badanymi osobami zachodzi biologiczne połączenie ojciec-dziecko. Badanie ojcostwa polega na porównaniu profili genetycznych dwóch osób, na podstawie materiału genetycznego. W tym celu niezbędne jest pobranie próbek zarówno od ojca, jak i od dziecka. W jaki sposób wykonuje się takie badanie DNA?

Kiedy wykonać test na ojcostwo?

Badanie ojcostwa może wykonać na swój prywatny użytek każdy. Nie są do tego potrzebne żadne specjalne zgody. Najczęściej osoby decydują się na zrobienie takiego testu na własną rękę, jeśli biologiczne ojcostwo poddawane jest pod wątpliwość przez którąś ze stron.

Badania ojcostwa mogą być też zlecane przez sąd. W wielu przypadkach mogą okazać się one niezbędne w postępowaniu sądowym. Najczęściej dotyczy to spraw w zakresie ustalania ojcostwa, przyznania alimentów lub też w przypadkach, kiedy chodzi o zaprzeczenie ojcostwa.

W jaki sposób można ustalić ojcostwo?

Badanie DNA można wykonać na dwa sposoby — samodzielnie, za pomocą specjalnego zestawu do poboru próbek lub w specjalnej placówce. W tym drugim przypadku należy odwiedzić laboratorium badawcze akredytowane. Tam nastąpi pobranie wymazu oraz wykonane zostanie badanie. Obecnie jednak znacznie większą popularnością cieszą się ”domowe” badania. I nie ma w tym nic dziwnego. Można wykonać je samodzielnie w bardzo łatwy sposób, a co najważniejsze, nie trzeba jeździć specjalnie do konkretnych placówek.

Co zrobić, aby móc wykonać badanie DNA samodzielnie? Wystarczy w tym celu zamówić online test na ojcostwo w diag.pl. Znajdziemy tam bardzo duży wybór pakietów, dzięki czemu z łatwością dopasujemy go idealnie do indywidualnych potrzeb. Wybrany test zostaje nam przesłany na wskazany adres. Po jego wykonaniu musimy jedynie przekazać go kurierowi, który dostarczy go do odpowiedniego laboratorium. Od momentu dotarcia próbek, zostają one dokładnie przebadane, a na podstawie otrzymanych wyników ustala się, czy badana osoba jest biologicznym ojcem dziecka.

Jak wykonać test DNA na ojcostwo?

Zestawy do samodzielnego wykonania testu na ojcostwo są bardzo łatwe w obsłudze. Najważniejsze jest przede wszystkim to, aby przeprowadzać je w jak najbardziej sterylnych warunkach. Dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że żaden czynnik zewnętrzny nie wpłynął na wynik. Oczywiście należy też pamiętać, że każdy próbnik przeznaczony jest dla jednej osoby.

W celu wykonania samodzielnego badania niezbędne jest pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka. Podczas całej tej procedury należy postępować zgodnie z instrukcją załączoną do zestawu. Tak naprawdę, wszystko to trwa dosłownie kilka minut i nie wymaga żadnej specjalnej wiedzy i doświadczenia.

Ile kosztuje test DNA na ustalenie ojcostwa?

Ceny badań DNA są bardzo zróżnicowane. W przypadku testów przeprowadzanych stacjonarnie, w laboratoriach, wszystko zależeć będzie od konkretnego punktu. Jeśli chodzi natomiast o testy, które zamówić możemy przez internet, to ich koszt będzie uzależniony przede wszystkim od tego, jaki pakiet wybierzemy. Podstawowy test na 2 osoby kupimy już za 699 zł.