Uro-TK to badanie obrazowe układu moczowego, które jest wykonywane w celu dokładnej i rzetelnej diagnostyki. Pozwala wykryć niektóre choroby oraz patologiczne zmiany, a po postawieniu właściwej diagnozy – rozpocząć odpowiednie leczenie.

Na czym polega urografia TK?

Urografia TK jest jednym z badań obrazowych, wykorzystujących właściwości promieniowania rentgenowskiego. Od klasycznego RTG różni się przede wszystkim dokładnością. Gdy wykonywane jest zdjęcie, pokazywana jest jedna projekcja, natomiast podczas urografii TK wykonywanych jest wiele zdjęć, które następnie dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu komputerowemu nakładane są na siebie. W ten sposób tworzony jest dwu, a nawet trójwymiarowy obraz, który jest dokładniejszy.

Badanie wykonywane jest z kontrastem, czyli środkiem cieniującym, podawanym pacjentowi dożylnie. Sprawia on, że patologiczne struktury widoczne są jako ciemniejsze. Diagnostyka urograficzna TK wykonywana jest, gdy występują wskazania do precyzyjnej diagnostyki układu moczowego. Badanie pozwala stwierdzić:

  • obecność kamieni w układzie moczowym – w nerkach, moczowodach lub pęcherzu,
  • nieprawidłowości w budowie układu moczowego – zwężenie, poszerzenie struktur,
  • ocenę układu po przebytych urazach jamy brzusznej i miednicy mniejszej,
  • obecność guzków, torbieli.

Jak przebiega urografia TK?

Podczas badania pacjent leży na plecach, a urządzenie – tomograf – umieszczany jest nad brzuchem pacjenta. Pierwsze zdjęcia wykonywane są na wysokości przepony, a następnie urządzenie przesuwane jest coraz niżej, aż nad miednicę małą. Dzięki temu możliwa jest dokładna ocena nerek, moczowodów i pęcherza.

Przeciwwskazania do urografii TK

Diagnostyka układu moczowego w postaci urografii TK nie może być wykonywana u wszystkich pacjentów. Promieniowanie rentgenowskie nie pozostaje bez znaczenia dla organizmu, dlatego nie należy TK wykonywać zbyt często. Nie należy zlecać urografii TK także kobietom w ciąży. Nie zaleca się wykonywania badania u dzieci oraz osób w podeszłym wieku.

Wśród przeciwwskazań do przeprowadzenia badania z podaniem środka kontrastującego wymienić należy również problemy z nerkami, a także nieustabilizowaną nadczynnością tarczycy czy nieuregulowanym nadciśnieniem tętniczym. W związku z tym pacjent powinien wykonać odpowiednie badania. Obowiązkowym jest poziom kreatyniny, a u osób z chorobami tarczycy także TSH.