Sygnał bólowy wydawany przez nasz organizm powinien być dla nas natychmiastowym powodem do zgłoszenia się do lekarza specjalisty. Nie wolno bagatelizować dolegliwości bólowych i zakładać, że przejdą same po upływie kilku dni czy tygodni. Jeżeli doświadczyłeś urazu kolana – nie czekaj, podjęcie leczenia może okazać się koniecznością.
Warto pamiętać, że w przypadku rozległego urazu kolana na przykład na skutek nagłego uszkodzenia mechanicznego czy kontuzji sportowej szybsze leczenie oznacza krótszy czas rehabilitacji i szybszy powrót do zdrowia i pełnej sprawności fizycznej. Dowiedz się jakie są najczęstsze przyczyny urazów kolana i jak rozpoznać pierwsze niepokojące objawy. Nie czekaj z diagnozą!
Przyczyny urazu kolana
Istnieje wiele różnych przyczyn urazów kolana. Ogromne znaczenie ma tutaj sama budowa stawu kolanowego, , który jest jednym z największych i najbardziej skomplikowanych stawów w organizmie człowieka. Łączą się z nim trzy kości: udowa, piszczelowa oraz rzepka. Staw zapewnia dwie zupełnie różne właściwości – z jednej strony dużą ruchomość w wielu płaszczyznach a z drugiej stabilność. Ze względu na swoją specyfikę staw kolanowy jest szczególnie narażony na uszkodzenia.
Uraz kolana najczęściej dotyka osób aktywnie uprawiających sport, głównie dyscypliny takie jak: piłka nożna, piłka ręczna, siatkówka, tenis, bieganie czy hokej. Ponadto, do urazu kolana może dojść na skutek nagłego mechanicznego uszkodzenia lub nadmiernych ruchów wykraczających poza fizjologiczny zakres stawu, np. poprzez regularną pracę w pozycji na kolanach.
Pamiętaj, że każdy uraz kolana, który powoduje silny ból, po którym występuje obrzęk, niesprawność, ograniczenie zakresu ruchu lub niestabilność jest wskazaniem do konsultacji ortopedycznej, diagnostyki rezonansem magnetycznym, a także w części przypadków do leczenia zabiegowego.
Objawy urazu kolana
Uraz kolananie łatwo jest dokładnie zdiagnozować, dlatego warto w tej materii zaufać lekarzom specjalistom z doświadczeniem w leczeniu chorób kolan. Jednakże, w przypadku wystąpienia urazu należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych objawów, które prędzej czy później, zawsze się pojawią.
W przypadku urazu kolana pierwszym sygnałem alarmowym będzie ból – mniejszy lub większy, zazwyczaj nasilający się przy próbie ruchu lub obciążenia kolana. Zaniepokoić nas powinien także trzask słyszany w momencie urazu, który najczęściej świadczy o uszkodzeniu więzadeł krzyżowych. Ponadto niepokojące powinny być także: bolesność uciskowa w miejscu uszkodzenia, obrzęk i zaczerwienienie stawu kolanowego, a także obecność krwiaka podskórnego w miejscu urazu.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o urazach kolana, a także nowoczesnych metodach rehabilitacji i leczenia najróżniejszych schorzeń w obrębie stawu kolanowego, koniecznie odwiedź stronę specjalistów z chirurgia-kolana.pl. Kadra wykwalifikowanych lekarzy z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu chorób i urazów kolana z chęcią rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości i pomoże dobrać i wdrożyć najdogodniejsze metody leczenia. W zakładce „dla pacjenta” znajdziesz filmy edukacyjne i praktyczne informacje, które pomogą Ci lepiej zrozumieć jak działa staw kolanowy i dlaczego tak często w jego obrębie zdarzają się urazy. Nie czekaj i sprawdź koniecznie już teraz! Warto zadbać o swoje zdrowie!
Najnowsze komentarze