Siedzący tryb życia sprzyja pojawianiu się licznych chorób i schorzeń. Jedną z powszechnie występujących dolegliwości są wewnętrzne żylaki odbytu, potocznie zwane hemoroidami. To schorzenie jest często bagatelizowane, a nieleczone może skutkować koniecznością interwencji chirurgicznej. Czym są hemoroidy i jak z nimi walczyć?

  1. Czym są hemoroidy?
  2. Metody leczenia hemoroidów

Siedzący tryb życia nie ogranicza się tylko do aktywności zawodowej. Wielu pracowników umysłowych, którzy spędzają przed ekranem komputera od kilku do kilkunastu godzin dziennie, po powrocie do domu relaksuje się, oglądając telewizję lub czytając książkę – ponownie w pozycji siedzącej.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy posiada każdy człowiek. Mianem tym określa się guzki krwawnicze zlokalizowane w okolicach odbytu. Biorą one udział w procesie wypróżniania się i jeśli działają prawidłowo i bez zakłóceń, niewiele osób w ogóle o nich pamięta. Siedzący tryb życia często wiąże się nie tylko z brakiem ruchu, ale również nadmiernym przyrostem tkanki tłuszczowej, długotrwałym ściskaniem jelit oraz zastosowaniem nieprawidłowej diety. Te trzy czynniki w połączeniu sprawiają, że praca guzków krwawniczych zostaje zakłócona. Nie opróżniają się one z krwi całkowicie, przez co dochodzi do zapalenia tkanek, a w konsekwencji do wystąpienia pierwszych objawów choroby hemoroidalnej. Początkowo są one niemal niezauważalne. Odczuwalny jest świąd w okolicach odbytu, pojawić się też może przezroczysta wydzielina. Problem przestaje być ignorowany zazwyczaj dopiero w kolejnej fazie, kiedy na papierze toaletowym zaczyna być widoczna krew.

Metody leczenia hemoroidów

Kluczem do rozwiązania problemu hemoroidów jest zmiana stylu życia. Konieczne jest wprowadzenie do swojego codziennego planu dnia dawki ruchu, np. w postaci spaceru, joggingu czy pływania. Preferowane są sporty wykonywane w pozycji wyprostowanej. Zadbać też należy o właściwą podaż płynów oraz dietę bogatą w błonnik, warzywa i owoce.

Zmiana stylu życia pomaga w rozwiązaniu problemu, ale często jest niewystarczająca. Zwykle konieczne jest zastosowanie środków farmaceutycznych, które mają łagodzić stan zapalny i działać okurczająco na guzki krwawnicze. Środki te stosowane są głównie miejscowo i podawane w formie czopków, tabletek lub maści. Szczególnie popularne są te ostatnie – maści stosowane na hemoroidy uważane są za wygodne w użyciu i skuteczne, a przy tym zwykle zachowują dobry stosunek jakości do ceny. Podobnie jak inne środki farmaceutyczne na hemoroidy, można je bez problemu kupić w niemal każdej aptece stacjonarnej lub internetowej.

W późnych stadiach choroby konieczne może być wykonanie zabiegów chirurgicznych – bardziej lub mniej inwazyjnych, które w większości przypadków polegają na odcięciu dopływu krwi do guzów, a co za tym idzie, ich obumarcia. Przez wielu specjalistów powszechnie stosowana jest metoda Barrona, polegająca na założeniu na guzek gumowej opaski, która odcina dopływ krwi. Jest to metoda nieinwazyjna, która nie wymaga pobytu w szpitalu. Podobnie działa skleroterapia, jednak w tym przypadku zabieg polega na wstrzyknięciu w tkanki specjalnego preparatu, który tworzy zakrzep. Do inwazyjnych metrod zalicza się natomiast metodę Milligana-Morgana, czyli chirurgiczne usunięcie hemoroidów z pozostawieniem otwartych ran, oraz metodę Fergusona, która również polega na usunięciu chorych guzków, ale kończy się zaszyciem ran. Alternatywą dla nich jest metoda Morinagi, która polega na założeniu szwów na tętnice. Wybór odpowiedniego postępowania leczniczego zależy od stopnia zaawansowania choroby i najczęściej wybierane jest przez lekarza specjalistę.