Uderzenia gorąca u kobiet zdarzają się dość często i nie zawsze świadczą o poważnych chorobach. Sprawdź, jakie schorzenia mogą objawiać się uderzeniami gorąca, nagłą potliwością i uczuciem nienaturalnie wysokiej temperatury ciała.

Zobacz także: Szybki sposób na opryszczkę na ustach

Uderzenia gorąca uważane są za typowo kobiece dolegliwości i bardzo często mają związek z działaniem hormonów. Nie zawsze, mają podłoże chorobowe – uderzenia gorąca mogą pojawiać się tuż przed miesiączką lub owulacją i wówczas najczęściej mają podłoże fizjologiczne.

Może Cię zainteresować: Zajście w ciążę pod wpływem alkoholu

Uderzenia gorąca przyczyny

  1. Menopauza

Jednym z najczęstszych powodów pojawienia się uderzeń gorąca jest menopauza. Uczucie gorąca w czasie menopauzy, spowodowane jest zmniejszeniem wydzielania hormonów płciowych. Bardzo często uczuciu gorąca w czasie klimakterium towarzyszy nocna potliwość, dreszcze, zmiany nastroju, spadek libido oraz kołatania serca. Objawy przekwitania, które utrudniają normalne funkcjonowanie, należy leczyć. Można także korzystać z ziołowego wsparcia łagodzenia objawów klimakterium, które polecane jest np. dla kobiet niemogących stosować leczenia hormonalnego. Meridia sprzedam

  1. Nadciśnienie

Inną przyczyną uderzeń gorąca może być nadciśnienie. To podstępna choroba, która może dać o sobie znać nawet w młodym wieku. W przypadku nadciśnienia częstą dolegliwością towarzyszącą uczuciu gorąca, są szumy uszne, bóle głowy, zaburzenia widzenia oraz pojawiające się również w przypadku migreny – rozbłyski, a także drżenia mięśni i duszności. Nadciśnienie należy leczyć nie tylko z pomocą farmaceutyków, ale także stosowania odpowiedniej diety i aktywnego trybu życia.

  1. Stres i nerwica

Częstym powodem nieprzyjemnych uderzeń gorąca jest także stres i nerwica. Wówczas uderzenia gorąca najczęściej występują pod wpływem silnych emocji. Mogą im towarzyszyć rumieńce na twarzy oraz inne typowo nerwicowe objawy np. ataki paniki, problemy żołądkowe, bóle głowy, uczucie niepokoju oraz lęk. Jeżeli nagłe uderzenia gorąca pojawiają się np. jedynie w sytuacjach stresowych, warto rozważyć wizytę u psychologa, który pomoże poradzić sobie ze złymi emocjami.

  1. Choroby tarczycy

Uderzenia gorąca to częste objawy choroby tarczycy. Mogą one towarzyszyć nadczynności tarczycy i wówczas najczęściej uczucie gorąca ma charakter stały. W tym przypadku występuje także nadmierna potliwość, drżenia ciała, bóle głowy, bezsenność, nadmierne pragnienie, spadek masy ciała, zaburzenia nastroju, kłopoty z koncentracją uwagi, zaburzenia miesiączkowania oraz wypadanie włosów. W tym przypadku konieczna jest szybka konsultacja lekarska i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Z losowo wybranej kategorii: Jak uniknąć podrażnień po depilacji?

Wielu osobom, nie tylko kobietom, zdarzają się uderzenia gorąca w nocy. Mogą one mieć związek z zaburzeniami funkcjonowania organizmu np. wspomnianym wcześniej nadciśnieniem, ale także zbyt wysoką temperaturą otoczenia, odreagowywaniem stresowych sytuacji i przyjmowaniem niektórych leków. Uderzenia gorąca połączone z zimnymi potami, mogą także wystąpić po zastosowaniu np. ziołowych preparatów na przeziębienie, które zawierają ekstrakt z lipy, malin oraz czarnego bzu.

Z losowo wybranej kategorii: Czy modafinil jest bezpieczny ? czy można przedawkować modafinil ?

Uderzenia gorąca u kobiet – leczenie

Powtarzające się uderzenia gorąca zawsze wymagają konsultacji z lekarzem. Tylko wówczas możliwe jest szybkie zdiagnozowanie ewentualnych chorób i rozpoczęcie leczenia, które poprawi stan zdrowia i komfort życia.