W wielu przypadkach rehabilitacja jest jedyną szansą na powrót do normalnego życia. Rekomendowane są osobom niezależnie od wieku ze względu na różnorodność ofert ośrodków prowadzących turnusy rehabilitacyjne. To idealne miejsca dla pacjentów ze schorzeniami układu krążenia czy chorobami układu pokarmowego.

Na liście ośrodków umożliwiających skorzystanie z turnusów rehabilitacyjnych wymienia się również bardzo szczególne miejsca – zlokalizowane w polskich górach. Czy takie miejsca są jednak odpowiednie dla każdego, na przykład dla pacjentów ze schorzeniami układu oddechowego? A jeśli tak, gdzie najlepiej się wybrać?

Idealne miejsce dla pacjentów ze schorzeniami układu krążenia, chorobami układu pokarmowego i nie tylko

Polskie góry mają bardzo sprzyjający mikroklimat do leczenia różnorodnych schorzeń. Turnusy rehabilitacyjne, w zależności od ośrodka, wśród których znajduje się chwalona za doskonałą rehabilitację Willa Widokowa Wojnar, przeznaczone są do leczenia konkretnych chorób. Dobre turnusy rehabilitacyjne PFRON w górach, mające miejsce w sprawdzonych ośrodkach, to czasem jedyna szansa na poprawę kondycji seniorów.

Wśród wszystkich zgłaszających się po dofinansowanie PFRON pacjentów można wymienić tych z chorobami neurologicznymi, chorobami narządów wydzielania wewnętrznego, schorzeniami kręgosłupa, przewlekłymi chorobami wątroby, chorobami układu krwiotwórczego, dysfunkcją narządu ruchu, chorobami układu moczowo – płciowego, ale i ze schorzeniami metabolicznymi – np. chorobami przemiany materii czy przewlekłym zapaleniem trzustki lub schorzeniami złego wchłaniania, ale i z innymi.

Do uzdrowisk trafiają również głównie seniorzy z upośledzeniem umysłowym, schorzeniami dermatologicznymi, schorzeniami reumatycznymi, schorzeniami onkologicznymi, dysfunkcją narządu słuchu czy z chorobami reumatycznymi. Górski klimat uzdrowiskowej dzielnicy Ustroń Zawodzie jest nieoceniony w leczeniu i innych dolegliwości. Kierowani są tu pacjenci z zaburzeniami depresyjnymi, zaburzeniami nerwicowymi, ale i maluchy z wadami genetycznymi czy z mózgowym porażeniem dziecięcym czy z zaburzeniami rozwoju psychoruchowego lub nawet z niedoczynnością tarczycy. Wczasy rehabilitacyjne w takich miejscach doskonale wpływają nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i psychiczne oraz emocjonalne.

Czy góry to odpowiednie miejsce dla osób ze schorzeniami układu oddechowego?

Chociaż najczęściej turnus rehabilitacyjny w górach z dofinansowaniem PFRON wybierają osoby ze schorzeniami skóry czy z chorobą Alzheimera, schorzeniami endokrynologicznymi czy schorzeniami laryngologicznymi, to doskonałe miejsce również dla osób mających problemy z oddychaniem. Nie tylko nadmorski klimat sprzyja poprawie kondycji w takiej sytuacji – w górskich miejscowościach również mówi się o specyficznym, leczniczym mikroklimacie.

Turnusy rehabilitacyjne w górach z dofinansowaniem PFRON – jak je zdobyć?

Jeśli chcesz skorzystać z rehabilitacji w górach dla seniorów, możesz skorzystać z dofinansowania PFRON. Kwota dofinansowania, o jakie się ubiegasz, będzie zależeć w głównej mierze od tego, w jakim stanie zdrowia jesteś. Osoby niepełnosprawne otrzymują dofinansowanie adekwatne do stopnia niepełnosprawności. Aby skorzystać z dofinansowania dla osób niepełnosprawnych oraz seniorów, konieczne jest wypełnienie odpowiedniego wniosku, który można znaleźć na stronie internetowej PFRON. Maksymalnie można liczyć na dofinansowanie w wysokości 40% przeciętnego wynagrodzenia. Minimalna stawka dofinansowania to 20%. Wniosek zawsze trzeba dobrze uargumentować, a ostatecznie podać również dane ośrodka, do którego chce się zostać skierowanym.