Tabletki na aborcje, czyli aborcja farmakologiczna to trudny temat, który bardzo często wykorzystywany jest w celach politycznych. Pomijając szereg „za” i „przeciw” takiemu rozwiązaniu, to zawsze kobieta staje przed najtrudniejszym wyborem, który powinien być tylko jej decyzją. Niestety, w Polsce legalna aborcja na życzenie jest nadal niedostępna i potępiana przez wiele środowisk. Jakie leki stosuje się w czasie wczesnej aborcji?

Przeczytaj także: Sprzedam tabletki poronne

Usunięcie ciąży w Polsce

Szacuje się, że niechciana ciąża przytrafia się 1 na 3 kobiety w Polsce. Ma to związek nie tylko z nieodpowiedzialnym podejściem do seksu, jak sądzą niektórzy „życzliwi”, ale także z brakiem wystarczającej wiedzy na temat metod antykoncepcji i brakiem powszechnej edukacji seksualnej. Problem niechcianej ciąży nie dotyczy jedynie nastolatek oraz kobiet, które padły ofiarą przestępstwa np. gwałtu lub molestowania seksualnego. Nie ma też nic wspólnego z poziomem wykształcenia, pochodzeniem oraz statusem społecznym. Warto to podkreślić, bo nadal uważa się, że kobieta chcąca dokonać aborcji to tzw. patologia.

Może Cię zainteresować: Jaką funkcję pełni wapń w organizmie?

Niechciana ciąża

Jak usunąć ciążę w pierwszym miesiącu?Każda aborcja, dokonywana legalnie, bądź nie, to ogromny dramat dla kobiety. Czasami konsekwencje takiego czynu odczuwane są dopiero po wielu latach od przerwania ciąży. Do kiedy aborcja farmakologiczna? Kiedy prawo dopuszcza legalną aborcję?

Żadna z metod antykoncepcji nie chroni w 100% przed niechcianą ciążą. Trzeba o tym wiedzieć i w sytuacji, gdy nie chcemy (z różnych powodów) mieć dzieci. Najlepiej zabezpieczać się wówczas na różne sposoby np. stosując zarówno tabletki antykoncepcyjne lub inne metody zapobiegania ciąży, jak i prezerwatywę. Tylko wtedy ryzyko zajścia w niechcianą ciążę maleje.

Tabletki na aborcję – do kiedy się stosuje?

Tabletki na aborcję mogą być zastosowane do 10-12 tygodnia ciąży, bo wówczas ich skuteczność jest najwyższa. Szacuje się, że pozwalają one na przeprowadzenie skutecznej aborcji w przypadku 94% kobiet.

Z losowo wybranej kategorii: Leki uspokajające ranking

Do farmakologicznego przerwania ciąży stosuje się najczęściej 2 substancje:

  • Mifepriston, który w kombinacji z innymi lekami pozwala na przerwanie ciąży macicznej, jak i pozamacicznej; lek ten jest najczęściej stosowany w podczas zabiegów dokonywanych w warunkach klinicznych.
  • Mizoprostol, który powoduje skutki uboczne w postaci poronienia; substancja ta jest dostępna w aptekach, jako lek przeciwbólowy i przeciwzapalny (Cytotec i Arthrotec) m.in. na reumatyzm.

Środki te dostępne są na „czarnym rynku”; czasami można dostać Cytotec tabletki lub Arthrotec tabletki na receptę u zaufanego ginekologa lub lekarza innej specjalizacji. Nie są to jednak częste przypadki.

Leki na aborcje dostępne są także na zagranicznych portalach dla kobiet poszukujących wsparcia i pomocy w przeprowadzeniu aborcji. Niestety coraz częściej przesyłki blokowane są na granicy w celu ograniczenia przywożenia do Polski leków o działaniu poronnym.

Skutki aborcji farmakologicznej

Planowane poronienie to trudna decyzja, którą trzeba dobrze przemyśleć. Przed zastosowaniem tabletek poronnych konieczne jest dokładne zapoznanie się z zasadami ich stosowania oraz skutkami ubocznymi, które czasami mogą zagrażać zdrowiu i życiu kobiety. Ponadto, trzeba mieć świadomość, że leki te mogą nie zadziałać w oczekiwany sposób (mimo wystąpienia krwawienia) i ciąża może nadal się rozwijać (nie zawsze prawidłowo) oraz może zajść konieczność łyżeczkowania macicy w sytuacji, gdy poronienie nie będzie całkowite.