Szkodliwe substancje otaczają nas niemal na każdym kroku. Czy wiesz, że szkodliwe składniki mogą znajdować się również w kosmetykach, których codziennie używasz do makijażu oraz pielęgnacji twarzy i ciała i sprawiać, że są to trujące kosmetyki? Warto dowiedzieć się więcej i przed zakupem czytać etykiety, aby wybierać te produkty, które nie wyrządzą szkody Twojej skórze.

Stawiaj na naturalny skład kosmetyków

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się kosmetyki zawierające naturalny skład, nic dziwnego, bo takie produkty są gwarancją bezpieczeństwa i wysokiej jakości. Szkodliwe składniki zawarte w kosmetykach mogą być niebezpieczne nie tylko dla skóry i powodować podrażnienia oraz wysypki, ale też dla ogólnego zdrowia. Osobami, które powinny szczególnie zwracać uwagę na skład kosmetyków są kobiety w ciąży.

Zobacz też: Kosmetyki online

Uważaj na trujące kosmetyki

Jeśli czytamy skład kosmetyku na etykiecie, pierwsze na co powinniśmy zwracać uwagę jest długość listy składników – im krótsza, tym lepiej. Można wyróżnić kilka składników w kosmetykach, których zdecydowanie lepiej unikać, warto je zapamiętać i sprawdzać przy zakupie czy widnieją na etykiecie kosmetyku.

Składniki kosmetyków, które mogą wywoływać silne podrażnienie i uczulenia to SLS oraz SLES, znajdują się one głównie w żelach pod prysznic, szamponach i żelach do mycia twarzy. Ta grupa składników to detergenty, które zaburzają naturalną florę bakteryjną oraz płaszcz lipidowy skóry.

Kolejnym niebezpiecznym składnikiem w kosmetykach jest formaldehyd. Ten składnik ma silne działanie alergiczne, może powodować też podrażnienia oczu i układu oddechowego, najczęściej w kosmetykach występuje pod nazwą: Benzylhemiformal lub Iodopropynyl Butylcarbamate.

Warto przeczytać: Pokruszony puder – jak naprawić?

Kolejne składniki, których lepiej w kosmetykach unikać to parabeny. Są to konserwanty, które mogą powodować bardzo duże podrażnienia skórne, na etykietach znajdziemy je pod nazwami: methylparaben, ethylparaben czy isobutylparaben. Następne szkodliwe składniki to parafina i oleje silikonowe. Parafina jest pochodną ropy naftowej, występuje najczęściej pod nazwami: paraffin oil oraz parrafinum liquidum. Olejów silikonowych powinny unikać szczególnie osoby z wrażliwą skórą i skłonnością do zmian trądzikowych, gdyż mogą je nasilić.