Każdy znad dobrze wie, że podstawą dbania o higienę jamy ustnej jest codzienne mycie zębów co najmniej dwa razy, rano i wieczorem. W tym miejscu rodzi się pytanie – z jakich produktów korzystać, aby mycie zębów było najbardziej efektywne? Czy warto używać tradycyjnej szczoteczki do zębów, czy może lepiej sięgnąć po nowoczesną szczoteczkę soniczną? W tym artykule prezentujemy porównanie obu rodzajów szczoteczek. Sprawdź!

 

Szczoteczka soniczna czy tradycyjna – którą wybrać?

Zwykłe szczoteczki niezmiennie cieszą się dużą popularnością. Niedrogie i proste w użyciu, znajdują szerokie grono zwolenników. Czy szczoteczka manualna potrafi zapewnić skuteczne i dokładne mycie zębów i czy jest w stanie dorównać szczoteczkom sonicznym, które są wspierane przez zaawansowane technologie? Myjąc zęby tradycyjną szczoteczką, jesteśmy w stanie wykonać około 200- 300 ruchów na minutę. W porównaniu do szczoteczek sonicznych, które przeciętnie wykonują około 30 000 – 60 000 drgań sonicznych na minutę, liczba ta wygląda skromnie.

Jak ilość ruchów wpływa na efektywność czyszczenia? Okazuje się, że mycie zębów szczoteczką soniczną pozwala lepiej doczyścić zęby z osadów i przebarwień oraz ograniczyć ilość bakterii, które odpowiadają za nieświeży oddech oraz próchnicę. Dodatkowo, szczoteczki soniczne usuwają więcej płytki nazębnej niż szczoteczki tradycyjne, a czas mycia zębów jest krótszy. Zalecane jest mycie zębów 2 razy dziennie przez około 2 minuty.

 

Technika mycia zębów szczoteczką manualną i soniczną

Szczoteczki soniczne różnią się od zwykłych szczoteczek nie tylko ilością ruchów które wykonują, ale również techniką. Skuteczność mycia zębów szczoteczką manualną w dużym stopniu zależy od wprawy i dokładności użytkownika. Wiele osób ma nieprawidłową technikę mycia, czego rezultatem jest niedokładne oczyszczenie zębów z osadów, płytki nazębnej czy resztek jedzenia. W takim przypadku, nawet regularne mycie zębów nie zapewnia odpowiedniej ochrony przed próchnicą czy innymi dolegliwościami jamy ustnej.

Korzystając z technologii sonicznej, uzyskujemy tak samo wysoką efektywność przy każdym myciu, i to praktycznie bez wysiłku. Drgania, które wykonuje szczoteczka soniczna, zapewniają skuteczne czyszczenie, a przy tym są łagodne dla dziąseł i zębów. Technika mycia zębów za pomocą szczoteczki sonicznej jest łatwa do opanowania. Nie potrzebujemy w tym celu żadnych szczególnych umiejętności – wystarczy ustawić główkę szczoteczki pod kątem około 45 stopni, a następnie powoli przesuwać ją po łuku zębowym. To bardzo ważne, aby podczas mycia, nie dociskać końcówki do powierzchni zębów. Niektóre szczoteczki soniczne mają wbudowany timer, który ułatwia zachowanie prawidłowego czasu mycia.

 

Możliwości nowoczesnych szczoteczek sonicznych

Kolejną różnicą pomiędzy szczoteczkami manualnymi a sonicznymi jest technologia. Zastosowane w szczoteczkach sonicznych fale dźwiękowe, które są niesłyszalne dla ucha człowieka, zapewniają wysoką skuteczność oczyszczania zębów.

Dodatkową zaletą, jaką mogą pochwalić się szczoteczki soniczne, jest możliwość wyboru optymalnego trybu pracy. Nawet podstawowe modele posiadają 2 lub 3 tryby pracy, a bardziej zaawansowane szczoteczki oferują do wyboru nawet 5 różnych trybów pracy, z których można korzystać w zależności od swoich potrzeb. Najczęściej możemy spotkać się z trybem delikatnym, czyszczącym, wybielającym, a także masującym, który służy do łagodnego masowania i wzmacniania dziąseł.

 

Skuteczne mycie w ekspresowym czasie

Dzięki drganiom sonicznym, zaawansowanej technologii wykorzystującej fale dźwiękowe oraz starannie zaprojektowanym końcówkom, nowoczesne szczoteczki soniczne pozostawiają daleko w tyle zwykłe szczoteczki manualne. Usuwają osady, przebarwienia i płytkę nazębną znacznie skuteczniej od tradycyjnych szczoteczek, a przy regularnym stosowaniu, pozwalają znacząco zredukować ryzyko wystąpienia próchnicy czy chorób przyzębia. Co więcej, szczoteczki soniczne są polecane również osobom noszącym koronki, mosty czy aparaty ortodontyczne, ponieważ z ich pomocą łatwiej jest dotrzeć w trudno dostępne przestrzenie w jamie ustnej. Ze szczoteczek sonicznych z powodzeniem mogą korzystać także osoby posiadające wrażliwe dziąsła, ponieważ ruchy, które wykonuje szczoteczka, są łagodne dla dziąseł.

Wysoka efektywność oczyszczania zębów w połączeniu z krótkim czasem mycia czynią szczoteczki soniczne bezkonkurencyjnymi produktami w kategorii domowej higieny jamy ustnej. W sklepach z artykułami stomatologicznymi takich jak domowystomatolog.pl dostępny jest duży wybór szczoteczek sonicznych, które dopasują się do indywidualnych oczekiwań użytkownika. Podstawowe modele są przystępne cenowo. To dobra informacja dla osób, które chcą zakupić swoją pierwszą szczoteczkę soniczną i nie chcą wydawać na nią dużej sumy. Warto przy tym zauważyć, że korzystanie z technologii sonicznej pozwala lepiej zadbać o zdrowie jamy ustnej, co przekłada się na mniejszą częstotliwość wizyt u dentysty. A zatem w dłuższej perspektywie czasu, to rozwiązanie może nam przynieść oszczędności!