Dla wielu dzieci wizyta u dentysty powoduje stres, nerwowość, niejednokrotnie kojarzy się ze strachem i bólem. Bardzo ważne jest, aby przełamywać lęk przed wizytą stomatologiczną, bowiem może to w przyszłości przerodzić się w dentofobię, czyli paniczny lęk przed dentystą.

Pierwsza wizyta stomatologiczna

Pierwsza wizyta stomatologiczna zalecana jest po pojawieniu się pierwszych ząbków u dziecka. Zazwyczaj wizyta ma charakter zapoznawczy, a podczas niej lekarz ogląda ząbki, pokazuje dziecku przyrządy, zabawki i oswaja dziecko z gabinetem. Dla dziecka wizyta ta jest zwykle bezstresowa, traktuje się ją jako zabawę, dlatego warto udać się na nią nawet dwa razy w roku. Jeśli dziecko przyzwyczai się do kontrolnych wizyt, lepiej je zniesie podczas bólu zęba.

Co robić przed wizytą stomatologiczną?

Może zdarzyć się tak, że dziecko mimo usilnych prób boi się pójść do dentysty. Wówczas najlepiej przygotować go do tego wcześniej, ponieważ dzieci odczuwają lęk przed nieznanym. Bardzo ważny jest w tym przypadku dobór odpowiednich słów przez rodzica. Warto unikać wyrażeń takich jak ból, zastrzyk, borowanie, ponieważ przynoszą one negatywne emocje. Nie należy używać także zdań „nie uciekaj, dentysta nic Ci nie zrobi”, czy „nie będzie bolało”, bowiem daje to odwrotny efekt do zamierzonego. Lepiej powiedzieć dziecku, że dentysta policzy ząbki, poświeci latarką, aby sprawdzić, jaki mają kolor — im więcej pozytywnych słów użyjemy,  tym lepsze będzie nastawienie naszej pociechy.

Leczenie stomatologiczne poprzez zabawę

Zabawa jest dla dziecka najlepszym sposobem na oswojenie go z nową sytuacją. Warto na parę chwil zmienić pokój w gabinet dentystyczny, a misia lub lalkę w pacjenta. Do zabawy przyda się szpatułka, latarka lub lusterko, a także ołówek, który posłuży jako wiertło do borowania. Nasze dziecko będzie miało za zadanie wcielić się w rolę stomatologa, zbadać uzębienie swojego pacjenta i jeśli będzie konieczność wyleczyć chore ząbki. Ciekawym pomysłem na zabawę jest również przekonanie dziecka, aby stanęło przed lusterkiem, otworzyło buzię, powiedziało „aaaaaa” i policzyło wszystkie swoje ząbki. Pozwoli to oswoić się z otwieraniem ust podczas wizyty stomatologicznej.

Nagradzanie dziecka po wizycie stomatologicznej

Warto dla dziecka przygotować niewielką niespodziankę po przebytej wizycie w gabinecie dentystycznym. Może to być wyjście do sali zabaw, lody lub drobny upominek. Nie należy przekupywać dziecka, bowiem w większości gabinetów stomatologicznych dzieci za dobre zachowanie podczas pobytu u dentysty dostają medal, naklejkę lub maskotkę. Niewielki upominek od rodzica, ma być zachętą do odbywania kolejnych wizyt.

Jeżeli wdrożymy powyższe zasady, wizyta stomatologiczna nie będzie kojarzyła się naszemu dziecku ze strachem czy bólem, a wręcz przeciwnie – będzie dla niego świetną zabawą.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową Dłucik Dental Clinic.