Zniszczone paznokcie są problemem wielu osób, zimą mogą się znacznie nasilić z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Jak radzić sobie z rozdwojonymi i łamliwymi paznokciami i co jest przyczyną ich złej kondycji?

Zniszczone paznokcie – przyczyny

Co powoduje, że Twoje paznokcie są słabe, łamią się i rozdwajają?  Może być to spowodowane niedoborem witamin oraz minerałów m.in. wapnia i krzemu. Warto zbadać poziom pierwiastków jeśli mamy duży problem ze słabymi paznokciami i w razie potrzeby wdrożyć suplementację. Zniszczone paznokcie z widocznymi bruzdami mogą też być objawem chorób np. problemów z tarczycą, infekcji grzybiczych lub łuszczycy.

Zobacz też: Jak dbać o dłonie zimą?

Słaby stan paznokci może być również spowodowany urazami mechanicznymi i sprzątaniem środkami chemicznymi bez rękawiczek oraz częstym kontaktem rąk z detergentami. Ponadto, paznokcie w słabej kondycji mogą być też na wskutek nieprawidłowo wykonanego manicuru. Jeśli robisz często paznokcie hybrydowe, to zrób sobie od czasu do czasu przynajmniej tygodniową przerwę i zregeneruj płytkę paznokcia.

Co robić, aby polepszyć stan paznokci?

Jeśli Twoje paznokcie wyglądają źle, to najwyższy czas, aby coś z tym zrobić i przejść do działania. Na początek warto zmienić swoją dietę oraz dodać do niej tabletki z minerałami np. wapniem lub tran, trzeba  też pamiętać o dużej ilości owoców i warzyw, bo paznokcie mogą być w złym stanie przez brak witamin: A, E, D, B czy C. Nie wolno też sprzątać bez użycia rękawiczek, gdyż detergenty bardzo źle wpływają na stan paznokci.

Warto przeczytać: Manicure japoński – jak go wykonać?

Aby paznokcie wyglądały ładnie trzeba pamiętać o codziennym, regularnym stosowaniu regeneracyjnego kremu do rąk i paznokci np. rokitnikowego balsamu do rąk i paznokci marki Receptury Babci Agafii i odżywki do paznokci, która pomoże poprawić wygląd płytki paznokcia np. balsamu do paznokci Tisane. Dobrze sprawdzą się też domowe metody, czyli wcieranie w paznokcie oliwy z oliwek (np. z dodatkiem soku z cytryny), oleju rycynowego lub jakiejkolwiek oliwki. Dobrze sprawdza się też wcieranie żelu aloesowego w paznokcie lub kąpiele dla paznokci np. z siemienia lnianego, wystarczy zalać 2 łyżki gorącą wodą i po 20 minutach moczyć w miksturze paznokcie.