Stres to nieodłączny element życia każdego człowieka. Chociaż stres towarzyszy nam niemal codziennie, to warto wiedzieć, że może być bardzo niebezpieczny dla naszego organizmu oraz może wpływać niekorzystnie na naszą pracę, relację z innymi ludźmi itd. Poznaj metody walki ze stresem. Jak walczyć ze stresem i co pomaga na stres?

Stres wpływa negatywnie na zdrowie

Stres wpływa bardzo destrukcyjnie na nasze zdrowie. Możemy nawet nie wiedzieć, że niektóre nasze schorzenia są wywołane właśnie przez ciągły stres w pracy czy w domu. Stres może powodować kłopoty z zasypianiem, napięciowe bóle głowy, ciągłe rozdrażnienie i apatię, problemy z apetytem itd. Długotrwały stres może nawet być powodem poważniejszych chorób np. nerwicy czy depresji. W takich sytuacjach warto skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą, gdyż często jest to jedyny sposób na stres, który wymknął się spod kontroli, może on powie nam co pomaga na stres.

Zobacz też: Stres a chudnięcie

Sposoby na relaks

Jak walczyć ze stresem na własną rękę? Warto nauczyć się takiego sposobu relaksu, który najbardziej pasuje do naszej osobowości. Dla niektórych doskonałym wyjściem będzie np. joga, masaże i codzienna medytacja, dla innych intensywny wysiłek fizyczny – wszystko zależy od nas samych. Czasami pomaga też spędzanie czasu z ludźmi, którzy sprawiają, że czujemy się bezpiecznie i nie musimy się zamartwiać, warto odcinać się od toksycznych relacji i spędzać czas z ludźmi, którzy nie są tzw. wampirami energetycznym, czyli osobami, które wiecznie się użalają nad sobą i narzekają.

Spotkanie z psychologiem

Wizyta u psychologa jest dobrym wyjściem, gdyż osoba, która ma dużą wiedzę w tej dziedzinie może przeprowadzić z nami tzw. trening psychologiczny, który pomoże nam poznać główną przyczynę naszego stresu. To dobra metoda walki ze stresem, który dotyka nas np. podczas wykonywania obowiązków w pracy.

Warto przeczytać: Jak dbać o serce?

Szybkie sposoby walki ze stresem

Czasami stres może nas nagle dotknąć w sytuacji, w której nie chcielibyśmy źle wypaść np. w pracy, wtedy warto szybko skorzystać z najprostszych sposobów na stres np. wypić herbatkę z melisy lub kozłka lekarskiego, wyciszyć się wewnętrznie, policzyć w myślach do dziesięciu lub wyjść na chwilę na świeże powietrze. Pamiętajmy jednak, że w niektórych sytuacjach stres wcale nie jest taki zły i może działać motywująco.