Terapia małżeńska to rozwiązanie, po które sięga wiele par doświadczających kryzysu w związku. Niezależnie od tego, co jest przyczyną tego kryzysu, wspólna terapia może pomóc małżonkom go przezwyciężyć i na nowo odnaleźć szczęście w romantycznej relacji – dlatego warto się na nią zdecydować, gdy na drodze do „żyli długo i szczęśliwie” pojawiają się takie przeszkody jak brak zaufania, zazdrość, zdrada czy przemoc. To, że w związku nie wszystko się układa, nie oznacza od razu, że należy go spisać na straty. Czasami trzeba nad nim po prostu trochę popracować. Wiele problemów da się rozwiązać spokojną, szczerą i przede wszystkim konstruktywną rozmową, choć niekiedy wymaga to czasu i wsparcia ze strony specjalisty.

Na czym dokładnie polega terapia małżeńska?

Terapia małżeńska ma formę cyklicznych spotkań z psychoterapeutą, w trakcie których małżonkowie przedstawiają swój problem – każde z nich ze swojej perspektywy – a następnie wspólnie starają sie znaleźć jego rozwiązanie. Bardzo ważna jest przy tym otwartość i szczerość, a także wzajemny szacunek i zrozumienie. Stworzenie warunków, które na to pozwolą, należy do zadań psychoterapeuty. Jego zadaniem jest również uświadomienie małżonkom, co doprowadziło do problemów, które wywołały kryzys w związku, i dostarczenie im narzędzi, które pozwolą, zarówno w gabinecie terapeutycznym, jak i poza nim, pracować nad poprawą relacji. Można więc powiedzieć, że terapeuta pełni w tym wszystkim rolę przewodnika.

Ile kosztuje terapia małżeńska?

Ogólny koszt terapii małżeńskiej zależy od jej długości, o tym z kolei decyduje złożoność problemu, jaki dotknął daną parę i doprowadził do kryzysu w jej związku. Niektóre kryzysy łatwiej przezwyciężyć, inne trudniej. W większości przypadków jednak czas trwania terapii małżeńskiej wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy. W tym czasie małżonkowie przynajmniej raz w tygodniu spotykają się w gabinecie psychoterapeutycznym jak Psyche-balans.pl na około godzinną rozmowę z udziałem specjalisty. Koszt takiej pojedynczej sesji to mniej więcej 180 – 200 zł. Warto zdecydować się na ten wydatek, aby ocalić rodzinę przed rozpadem,