Siemię lniane, czyli innymi słowy nasiona lnu, mają bardzo wiele pozytywnych dla naszego zdrowia właściwości, dlatego warto je włączyć do swojego jadłospisu. Dowiedz się więcej o nasionach i przeczytaj w czym może pomóc Ci siemię lniane.

Siemię lniane – podstawowe informacje

Siemię lniane to drobne nasionka, mają brązowe barwę i są płaskie. Z nasion powstaje olej lniany, który jest równie zdrowy i bogaty w substancje odżywcze jak siemię. Nasiona lnu od setek lat są wykorzystywane w medycynie naturalnej jako środek na wiele dolegliwości. Charakterystyczne dla nich jest to, że zalane wodą, zaczynają pęcznieć i zyskują śliską otoczkę. Siemię lniane bywa również zaliczane do listy tzw. „superfoods”, czyli żywności, która ma wyjątkowe właściwości zdrowotne.

Zobacz też: Nasiona chia właściwości

Co zawiera siemię lniane?

Swoje właściwości siemię lniane zawdzięcza wysokiej zawartości składników odżywczych. Nasiona zawierają w sobie dużo błonnika, który powinien znaleźć się w diecie każdego, bo skutecznie wpływa na procesy trawienne oraz pomaga pozbyć się wody z organizmu. Siemię lniane zawiera też dużą ilość białka, podstawowego budulca mięśni. Co więcej, nasiona lnu zawierają również lignany, czyli substancje wykazujące silne działanie antyoksydacyjne. Spożywając siemię lniane zapewniamy sobie też dużą dawkę wysokonasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witamin (B6, E, K, kwas foliowy) i minerałów (potas, fosfor, żelazo, cynk).

Siemię lniane – właściwości zdrowotne

Dzięki zawartości tak wielu składników odżywczych siemię lniane może być wykorzystywane do leczenia, profilaktyki i łagodzenia niektórych objawów. Nasiona lnu poleca się osobom, które mają problemy z wysokim cholesterolem, ponieważ regularnie stosowane mogą pomóc go obniżyć. Dzięki zawartości błonnika, siemię lniane wykazuje również pozytywne działanie u osób z problemami trawiennymi, gdyż wpiera prawidłową pracę jelit i żołądka. Siemię lniane  wykazuje też silne działanie antyoksydacyjne, więc może zapobiegać nowotworom. Ponadto, siemię lniane wpływa pozytywnie na wygląd włosów, skóry i paznokci.

Przeczytaj również: Superfoods lista produktów

Jak spożywać siemię lniane?

Siemię lniane jest dostępne w wersji mielonej albo w postaci tradycyjnych ziarenek. Można je dodawać do kanapek, sałatek, pieczonego chleba, ciasteczek, jogurtów itd. Nasiona lnu można również zalewać wodą i wypijać po napęcznieniu nasionek. Najlepiej kupować siemię lniane w postaci ziarenek, ewentualnie mielić je bezpośrednio przed spożyciem, gdyż zmielone szybko traci swoje cenne właściwości. Siemię lniane ma delikatny, słabo wyczuwalny smak, więc z powodzeniem można go dodawać właściwie do wszystkiego.