Obecnie wszyscy dobrze wiemy jak duży nacisk stawia się na segregację śmieci i recykling, który przede wszystkim chroni nasze środowisko, ale również pozwala ponownie wykorzystać odpady i ponownie je przetworzyć.

Segregacja śmieci kolory koszy

Wiele produktów codziennego użytku została wyprodukowana z recyklingu odpadów, co pozwala zaoszczędzić materiał, energię oraz wodę do wytworzenia danego produktu od nowa.

Najczęściej zostają wykorzystywane takie odpady jak papier czy też tektura, tworzywa sztuczne czy też szkło najczęściej pochodzące z butelek, do tego odpady organiczne jak żywność, która umieszczamy w innym pojemniku.

Jak zorganizować segregację śmieci w domu

Segregowanie możemy jeszcze podzielić na zużytą elektronikę, odpady wielkogabarytowe itp ale skupmy się na tych najbardziej popularnych. Segregacja zaczynamy już na etapie domowym, umieszczając odpowiednie odpady w odpowiednich pojemnikach co znacznie ułatwia ich segregacje. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie kosze na śmieci, które są oznaczone kolorystycznie jak i posiadają odpowiednie oznaczenie min. https://www.swiatworkow.pl/kosze-na-smieci/kosze-do-segregacji/

Jak segregować śmieci w domu

Zielona pojemniki są wykorzystywane do segregacji szkła, natomiast kosze na śmieci w kolorze niebieskim wykorzystywane są do selekcjonowania papiery i ogólnie makulatury. Pojemniki w kolorze żółtym najczęściej wykorzystywane są do segregacji plastiku bądź metalu.

Segregacja kolory koszy

Brązowe pojemniki na śmietnik, stosowane są do segregacji odpadów biodegradowalnych jak np. Niewykorzystana bądź popsuta żywność.

Jeżeli chodzi o papier, wiele osób popełnia błąd wrzucając do odpadów papierowych min, zużytą tapetę podczas remontu mieszkania czy też worków po cemencie i produktach budowlanych, które są zanieczyszczone.

Jak segregować śmieci w mieszkaniu

Jeżeli chodzi o segregacje tworzyw sztucznych, to należy pamiętać że wyrzucały opakowania bez zawartości i najlepiej gdy np. plastikowa butelka jest zgnieciona, nie należy wyrzucać opakowań po lekach a zwłaszcza przeterminowanych leków a także zużytych opakowań plastikowych po farbach, lakierach itp.

Jeżeli chodzi o szkło to oczywiście wszelkiego rodzaju szklane butelki są w porządku, aczkolwiek np. szkło pochodzące z okien czy też szyb samochodów jest nie odpowiednie do segregacji jako odpady szklane. Podobnie jest w przypadku luster czy też szkła zbrojonego oraz żarówek energooszczędnych czy też porcelany, tych przedmiotów nie należy segregować jako odpady szklane.

Pojemniki na śmieci różne kolory

Jeżeli chodzi o odpady biodegradowalne, teoretycznie tutaj sytuacja jest prosta, wyrzucamy jedzenie, obierki i różnego rodzaju produkty organiczne. Aczkolwiek nie należy wyrzucać min. odchodów zwierzęcych czy też resztek jedzenia, głównie chodzi tu o mięso, które nie powinno być wyrzucane jako biodegradowalne.

Obecnie poza korzyścią finansową jaka płynie z segregowania śmieci, gdyż ta forma jest dużo tańsza niż wyrzucanie wszystkich śmieci do jednego pojemnika, to warto segregując uczyć nasze dzieci, dbania o środowisko od małego, z czasem będzie to dla nich naturalne, a każdy z nas chce żyć w zdrowym i czystym środowisku.