Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to choroba, która powoduje problemy w życiu codziennym. Ból, obrzęk i sztywność stawów mogą sprawiać duży dyskomfort, dlatego wczesna diagnostyka pozwala na złagodzenie objawów i poprawę samopoczucia. Co warto wiedzieć o RZS?
Co to jest RZS?
Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba autoimmunologiczna o charakterze przewlekłym. Kiedyś dotyczyła jedynie osób w podeszłym wieku, ale obecnie cierpią na nią również czterdziestolatkowie. Choroba objawia się zapaleniem stawów. Chcąc wiedzieć, czy istnieje ryzyko zachorowania na RZS, warto wykonać badanie anty ccp.
Do tej pory nie ustalono przyczyn, które w pełni świadczą o zachorowaniu na RZS, jednak zwiększają to ryzyko:
- czynniki genetyczne,
- czynniki środowiskowe,
- zakażenia bakteryjne lub wirusowe,
- stres oksydacyjny.
Najczęściej jednak reumatoidalne zapalenie stawów pojawia się u osób, u których ktoś w rodzinie ma tę chorobę. U kobiet ryzyko zachorowania jest większe niż u mężczyzn.
Objawy RZS
Rozpoznanie choroby, w szczególności w początkowym stadium, nie jest łatwe. Niepokój powinny wzbudzić bóle i obrzęki stawów, głównie rąk. Pojawia się też tkliwość i sztywnienie stawów. Ruchomość staje się mniejsza niż zazwyczaj, co może utrudniać wykonywanie codziennych obowiązków. Niekiedy dolegliwości te mogą obejmować stopy lub tylko jedną z kończyn. Do początkowych objawów można również zaliczyć:
- osłabienie organizmu,
- rozbicie i brak energii,
- podniesioną temperaturę ciała,
- zwiększone pocenie się,
- brak apetytu i spadek masy ciała.
Niekiedy charakterystycznym objawem jest sztywność stawów po przebudzeniu, która w ciągu dnia wraca do normy. Niestety nie ma skutecznego leku na RZS, ale stosowanie prawidłowo dobranej farmakologii może zmniejszyć objawy i poprawić jakość życia.
Rozpoznanie RZS
Osoby, które zaobserwowały u siebie niepokojące objawy, powinny zgłosić się do lekarza, najlepiej reumatologa, który przeprowadzi wywiad i zleci szereg badań. Szybkie rozpoznanie pozwala na wyeliminowanie objawów i zapobiegnięcie rozwijania się choroby. Lekarz może zlecić wykonanie:
- CRP, czyli badania pomagającego ustalić, czy w organizmie toczy się stan zapalny,
- RF, czyli czynnika reumatoidalnego,
- Anty CCP, który pozwala na wykrycie choroby, zanim pojawią się jej objawy.
Zalecane jest także wykonanie podstawowego badania moczu oraz OB. W diagnostyce RZS bardzo ważne jest przeprowadzenie badań obrazowych, jak RTG czy USG, które pomagają ustalić, czy nie występuje obrzęk tkanek. Niekiedy może być konieczne wykonanie rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej.
Leczenie RZS
Obecnie trwa wiele badań, których celem jest znalezienie skutecznego leku na reumatoidalne zapalenie stawów, dlatego metody zwalczania tej choroby mogą się zmieniać. Poza farmakologią istotna jest także regularna rehabilitacja, która pomoże zachować sprawność. W bardziej zaawansowanym stadium choroby lekarz może zalecić przeprowadzenie operacji, dlatego bardzo ważna jest prawidłowa diagnostyka choroby i włączenie odpowiednio dostosowanego leczenia.
Najnowsze komentarze