Smog jest dużym problemem wielu miejscowości w Polsce. Można z nim walczyć na wiele sposobów. Warto dowiadywać się jak możemy uchronić się przed szkodliwym wpływem smogu na nasze zdrowie. Jednym z takich sposobów jest hodowla roślin doniczkowych, które, według najnowszych doniesień naukowych, mogą pochłaniać z powietrza w naszym domu szkodliwe pyły. Dzięki temu, oprócz pięknego udekorowania domu zieloną roślinnością zyskasz więcej świeżego powietrza. Dowiedz się, o których roślinach w swoim raporcie napisali naukowcy.

Przeczytaj również: Mała łazienka w bloku zdjęcia

Wężownica

Jedną z roślin, która ma zbawienny wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniu, jest sansewieria, nazywana wężownicą. Ta roślina ma działanie uwalniające tlen i doskonale oczyszcza powietrze, eliminując z niego zanieczyszczenie oraz toksyny. Co więcej, wężownica jest mało wymagającą rośliną, a zarazem długowieczną, więc dbanie o nią jest łatwe. Wystarczy trzymać ją w pomieszczeniu, najlepiej w najbardziej nasłonecznionym miejscu i podlewamy raz na tydzień, pamiętając o tym, że ta roślina nie lubi dużej wilgoci w doniczce.

Dracena

Kolejną rośliną, która oczyszcza powietrze w pomieszczeniach, jest dracena, która działa jak doskonały filtr. Dracena, podobnie jak wężownica, jest łatwa w utrzymaniu, więc sprawdzi się w wielu domach, a nawet w biurach, jej wygląd również pasuje do każdego wnętrza. Najlepiej umieścić ją w jasnym miejscu, ale nie w całkowitym nasłonecznieniu. Dracenę należy podlewać raz w tygodniu.

Skrzydłokwiat

Sprzymierzeńcem w walce ze smogiem i toksycznymi substancjami, jest również skrzydłokwiat. Ta długowieczna roślina może wchłonąć m.in. benzen, tlenek węgla i formaldehyd. Skrzydłokwiat również świetnie się prezentuję, ma ciemnozielone liście oraz zakwita na biało. Najlepiej, aby roślina nie stała w przeciągu, ani zbyt nasłonecznionym miejscu. Należy ją podlewać dwa razy w tygodniu, oraz przesadzać co roku w miesiącach wiosennych.

Zobacz też: Aloes opinie

Paprotka

Kolejna rośliną, która usuwa szkodliwe substancje z naszego otoczenia jest paprotka. Co więcej, paprotka doskonale nawilża powietrze oraz emituje promieniowanie z komputerów czy telewizorów. Paprocie nie powinny stać w zbyt nasłonecznionym miejscu, ani w pobliżu kaloryfera, gdyż nie lubią suchego powietrza.