Apteczki medyczne przybierają wiele form. Mogą to być niewielkie saszetki, większe torby czy nawet plecaki — wiele zależy od ich przeznaczenia. I to głównie miejsce oraz osoby, które będą z nich korzystać, warunkują ich zawartość. Apteczki medyczne z wyposażeniem: co w nich znajdziemy? Poznaj rodzaje zestawów do pierwszej pomocy i przekonaj się, jakie różnice są pomiędzy poszczególnymi wariantami!

Apteczki medyczne: czy posiadanie ich to konieczność?

Potrzeba oczyszczenia i zabezpieczenia rozciętej skóry czy konieczność przeprowadzenia sztucznego oddychania może pojawić się praktycznie w każdym miejscu — od prywatnego mieszkania, przez miejsce pracy, do pobocza drogi na kompletnym odludziu. Apteczka to jedno z miejsc, w których każdy z nas szuka produktów do udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. To w nich znajdziemy różnorodne akcesoria medyczne, które w tym pomogą.

Posiadanie apteczki pierwszej pomocy w prywatnym domu czy nawet samochodzie nie jest konieczne, wyłącznie pracodawcy są zobowiązani do zakupienia jej do swojego zakładu pracy. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że art. 162 Kodeksu Karnego zobowiązuje każdego do udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Aby jednak było to możliwe, apteczki medyczne z wyposażeniem mogą okazać się koniecznością. Warto więc się w odpowiednią zaopatrzyć.

Zestawy do pierwszej pomocy — jakie są rodzaje apteczek medycznych?

Sklepy medyczne w swojej ofercie proponują przeróżne rozwiązania. Będzie to zarówno podręczna apteczka medyczna do użytku prywatnego, jak i profesjonalna apteczka medyczna z wyposażeniem dla ratowników czy lekarzy. Jak rozpoznać która jest która? Wiele zależy od zestawu, jaki znajduje się w jej wnętrzu. Apteczki medyczne z wyposażeniem można podzielić na trzy najpopularniejsze warianty, oznaczane jako A, B i C.

Zestaw pierwszej pomocy typu A

Apteczki medyczne z wyposażeniem określanym jako zestaw pierwszej pomocy (ZPP) typu A to podstawowe rozwiązanie, najlepiej sprawdzające się w domach prywatnych czy samochodach. W ich wyposażeniu znajdują się bowiem elementy pozwalające na tamowanie krwotoków, zapewnienie komfortu termicznego i opatrywanie ran. Są to m.in. opatrunki, bandaże, kompresy, plastry, a także rękawice jednorazowe i koc ratunkowy.

Zestaw pierwszej pomocy typu B

Apteczka medyczna z zawartością typu B to wariant bardziej rozbudowany, który jest wartościowym rozwiązaniem szczególnie dla większych przedsiębiorstw. Sprawdzi się na różnorodnych halach produkcyjnych i magazynach, gdyż zawiera większe ilości opatrunków, bandaży, plastrów, a nawet koców ratunkowych niż podstawowa wersja. A co więcej — w tej wersji znajdziesz także szynę do unieruchamiania złamań oraz kołnierz ortopedyczny do usztywnienia kręgów szyjnych.

Zestaw pierwszej pomocy typu C

Interesuje Cię dobrze rozbudowany wariant? W takim razie zestaw pierwszej pomocy typu C będzie idealny. Jest on niezwykle funkcjonalny, dlatego też często określany jest jako apteczka ratownika medycznego z wyposażeniem odpowiadającym wykonywanym przez niego obowiązkom. W zestawie typu C znajduje się jeszcze więcej asortymentu, w tym także różnej długości szyny. Wiąże się to oczywiście z większymi rozmiarami takiej apteczki, która często przybiera formę sporej torby na ramię czy nawet plecaka.

Zawartość poszczególnych apteczek może być oczywiście dopasowywana do potrzeb przyszłego użytkownika czy charakterystyki miejsca, w której ma się ona znajdować. Warto jedynie pamiętać o tym, by posiadała sporo kieszonek i przegródek pozwalających na lepszą organizację wyposażenia. Dzięki temu w stresowej sytuacji unikniesz szukania poszczególnych elementów na oślep.