Odżywki do włosów występują w wielu wersjach. Korzystają z nich zarówno panie, jak i panowie. To jedne z najważniejszych elementów regularnej pielęgnacji fryzury. W połączeniu z odpowiednim szamponem, szybko zauważymy dobroczynne właściwości produktu. Przed wyborem jednak trzeba dokładnie zastanowić się nad tym, czego potrzebują nasze włosy. Każdy w tym wypadku może stawiać na nieco inne produkty, gdyż mamy różne rodzaje włosów i różne problemy. Jakie rodzaje odżywek są najbardziej znane?

Odżywki do włosów

Nie od dziś wiadomo, że odżywka do włosów to produkt uwielbiany na całym świecie. Podział rodzajów odżywek może dotyczyć różnych kryteriów. Mając na uwadze działanie, wyróżnić można

  • Odżywki emolientowe
  • Odżywki proteinowe
  • Odżywki humektanty

Te pierwsze polecane są do włosów suchych, które borykają się z nadmierną utratą wody. Mają za zadanie natłuszczać powierzchnię włosa i ją nawilżać. W efekcie włosy są mniej podatne na wszelkie uszkodzenia. W składzie emolientowej odżywki zazwyczaj znajdziemy oleje mineralne, roślinne i silikony.

Odżywki proteinowe z kolei są przeznaczone przede wszystkich do zniszczonych włosów, wymagających regeneracji. Pozwalają one uzupełniać brakujące składniki, przy czym powinny być stosowane na zmianę z innymi produktami. Nadmiar protein prowadzi bowiem do szorstkości i sztywności włosów. W odżywce proteinowej znajdują się zazwyczaj hydrolizowane proteiny jedwabiu, owsa, mleka, ryżu i keratyna hydrolizowana
keratyna hydrolizowana.

Jeśli chodzi o odżywki humektantowe, wykazują one silne działanie nawilżające. Zawierają substancje nazywane humektantami i odznaczają się wysoką zdolnością pochłaniania wody. To sprawia, że świetnie chronią włosy przed utratą wilgoci. W takiej odżywce zazwyczaj znajdują się: miód, gliceryna, sorbitol, pantenol, aloes, fruktoza, kwas hialuronowy.

Jak stosować odżywkę do włosów?

Odżywka do włosów jest produktem, który trzeba użytkować w odpowiedni sposób. Nakładamy ją na wilgotne włosy, bezpośrednio po spłukaniu szamponu. Tę czynność poprzedzić trzeba lekkim odciśnięciem nadmiaru wody z kosmyków. Nie powinniśmy nakładać odżywki bezpośrednio na mokre włosy, gdyż w ten sposób zmniejszamy jej skuteczność. Na szczęście praktycznie na każdym opakowaniu znajdziemy wskazówki co do tego, jak korzystać z odżywki. Szeroka oferta producentów sprawia, że sprawnie wybierzemy to, czego potrzebujemy.

Gdzie można zakupić niezawodne odżywki do włosów? Faktem jest, że liczne propozycje znajdziemy w drogeriach stacjonarnych i internetowych. Niekiedy łatwo jest się pogubić wśród tylu propozycji, dlatego warto skorzystać z pomocy sprzedawcy. Możemy także poprosić swojego fryzjera o wsparcie, dzięki czemu uzyskamy pewność, że odżywka będzie działać skutecznie i niezawodnie. Regularne sięganie po takie kosmetyki sprawia, że włosy świetnie się prezentują przez długi czas. Poszukując najciekawszych propozycji, nie zapominajmy o naturalnych składnikach i sprawdzonych markach. Odżywkę dobrać warto do rodzaju włosów i swoich preferencji.