Leki wydawane na receptę często muszą być przyjmowane regularnie. Jeśli każdorazowo będziemy odwiedzali lekarza w celu jej uzyskania nie tylko poświęcimy mnóstwo czasu, ale też prawdopodobnie zapłacimy dodatkowo. Sposobem na to jest e-recepta, którą można otrzymać w mniej niż 20 minut. Na czym to polega? W jaki sposób można skorzystać z konsultacji online?

Recepta przez internet – na czym to polega?

Recepta przez internet jest dostępna od stycznia 2020 roku i jest ona wydawana wraz z normalną receptą. Jest ona widoczna w rządowym systemie online e-zdrowie i można uzyskać do niej dostęp zarówno z poziomu komputera, jak i aplikacji mobilnej. Może zostać przesłana za pomocą SMS lub przez wiadomość e-mail.

Recepta przez internet wprowadza wiele udogodnień dla pacjentów, a przede wszystkim umożliwia możliwość zdalnego zamówienia leków bez konieczności wychodzenia z domu czy stania w kolejkach w aptece. Osoby mające problemy z poruszaniem się lub ograniczenia w przemieszczaniu, mogą łatwiej zaopatrywać się w preparaty medyczne. To rozwiązanie przydaje się również w trakcie wakacji, kiedy dojście do lekarza mogłoby być niemożliwe. Co więcej, recepta elektroniczna jest bardziej ekologiczna, ponieważ redukuje zużycie papieru. W innych aspektach, e-recepta działa podobnie do tradycyjnej recepty.

Jak wygląda e-recepta?

Na e-recepcie znajdują się informacje, takie jak numer pesel, numer recepty, miejsce wystawienia, dane lekarza wystawiającego oraz informacja o lekach, w tym liczbie opakowań. Wszystkie te dane są przechowywane w systemie e-zdrowie i są dostępne dla pacjenta oraz apteki, które realizują e-receptę. Dzięki temu, pacjent nie musi martwić się o utratę papierowej recepty, a apteka może bezpośrednio z systemu e-zdrowie odczytać potrzebne informacje o przepisanym leku po okazaniu dowodu tożsamości. Recepta może zostać też zeskanowana przez farmaceutę przy użyciu czytnika, a wtedy okazywanie dowodu nie jest konieczne.

W jakich miejscach można uzyskać e-receptę?

E-recepta jest wystawiana przez lekarzy o odpowiedniej specjalizacji. W normalnych warunkach mogą ją wystawić specjaliści, tacy jak dentyści i psychiatrzy, jednak w przypadku sytuacji zagrożenia życia, zrobić może to położna i farmaceuta. Receptę można znaleźć w Internetowym Koncie Pacjenta po uprzednim uzyskaniu jej od odpowiedniego lekarza w trakcie konsultacji. Konsultację można przeprowadzić na takich stronach jak https://e-recepta.net/recepta.

Jakie są warunki przyznania e-recepty? Czy mogę otrzymać wszystkie leki?

E-recepta jest wydawana na podstawie wcześniejszych wizyt u lekarza i informacji zawartych w dokumentacji medycznej. Dzięki przeglądowi historii medycznej lekarz jest w stanie określić, czy istnieje zasadność do przepisania danego leku. Działa to na podobnej zasadzie, co w trakcie wizyty stacjonarnej – jeśli chcemy otrzymać dany lek, historia medyczna musi wskazywać, że już wcześniej go posiadaliśmy. W tym wypadku wszystko odbywa się w trakcie wygodnej, zdalnej konsultacji. W przypadku wątpliwości, lekarz zada dodatkowe zapytania poprzez stronę internetową lub wiadomość e-mail. Warto zaznaczyć, że do uzyskania recepty nie trzeba mieć aktywnego konta w IKP – Internetowym Koncie Pacjenta.

Ile kosztuje uzyskanie e-recepty? Czy da się uzyskać ją za darmo?

Można uzyskać e-receptę za darmo, ale warunkiem jest być zapisanym do przychodni POZ na NFZ, która świadczy tego typu usługi. W przypadku chorób przewlekłych, gdy lekarz rodzinny ma dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta, jest możliwe wystawienie recepty bez kontaktu z lekarzem i jest to usługa bezpłatna. W tej sytuacji należy skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta, wybrać odpowiednią receptę i poprosić o wystawienie kolejnej. Można też udać się do placówki, w której jesteśmy zarejestrowani lub wykonać do niej numer telefonu z informacją o potrzebnej recepcie.

Uzyskanie e-recepty w trakcie konsultacji lekarskiej to zwykle koszt 50 – 100 zł, w zależności od placówki medycznej wystawiającej ją. Czas, jaki jest potrzebny jest zależny od czasu trwania konsultacji, który może wahać się w granicach 15 – 60 minut.