Układ krwionośny (sercowo – naczyniowy) składa się z serca oraz naczyń krwionośnych, w których skład wchodzą: tętnice, żyły oraz naczynia włosowate. Serce jest swojego rodzaju pompą, która przyczynia się do nieustannego obiegu krwi.

Czym zajmuje się kardiologia? 

Kardiologia, jest dziedziną nauki zajmującą się wadami oraz schorzeniami układu sercowo – naczyniowego. Rozpoznaje je, a także leczy. Pod stałą opieką kardiologa znajdują się osoby, które przeszły tak zwany zawał serca. Opieka kardiologiczna potrzebna jest również podczas towarzyszącego pacjentom nadciśnienia tętniczego. Sportowcy, zwłaszcza wyczynowi również powinni uczęszczać do kardiologa i regularnie wykonywać elektrokardiografię, czyli tak zwane EKG. Kardiologów dzielimy na tych zajmujących się dziećmi oraz tych dla dorosłych. Profesjonalną opiekę kardiologiczną znajdziemy między innymi w https://przychodnialekarzy.pl/

Jak regularna aktywność fizyczna wpływa na układ krążenia?

Możemy wyróżnić wiele skutków podejmowania aktywności fizycznej. Przykładowymi skutkami treningu, które zauważamy są:

  • zwiększenie pojemności minutowej serca
  • wzrost glukozy w mięśniu sercowym
  • wzrost ukrwienia serca i maksymalnego nasycenia tlenem
  • ekonomizacja czynności serca
  • zmniejszenie stężenia cholesterolu.  

Nadciśnienie – przyczyny, objawy, leczenie

Nadciśnienie tętnicze charakteryzuje się stałymi, podwyższonymi wartościami ciśnienia we krwi. Nieleczone nadciśnienie zagraża nie tylko zdrowiu, lecz także życiu pacjenta. Ciężko określić co jest pierwotną przyczyną występowania tego typu schorzenia. U większości osób dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne. Dodatkowo możemy nabyć nadciśnienie poprzez nieodpowiedni tryb życia (brak aktywności fizycznej, otyłość). Co więcej chorobie sprzyja nadmierne spożywanie słonych produktów oraz picie alkoholu w dużych ilościach. Głównymi symptomami choroby są zawroty i bóle głowy, potliwość, szybsze męczenie się. Jak leczyć nadciśnienie? To schorzenie należy leczyć farmakologicznie, czyli poprzez zażywanie tabletek obniżających ciśnienie. 

Jak dbać o układ krążenia?

Jedna z najważniejszych rad dotyczących dbania o układ krążenia odnosi się do ruchu. Pozytywnie na zdrowie wpływa nawet 30 minut dziennie umiarkowanej aktywności fizycznej. Co więcej zredukowanie poziomu stresu i zadbanie o odpowiedni odpoczynek, również przyczynia się do zdrowszego układu krążenia. Kolejnym sposobem jest odpowiednia dieta, w której ograniczymy tłuszcze nasycone, czyli te pochodzenia zwierzęcego. Dbajmy o dietę bogatą w produkty pełnoziarniste oraz wysokobłonnikowe. Nie można zapominać również o piciu zalecanej dawki wody. Co więcej bardzo dobrym sposobem profilaktyki chorób układu krążenia jest regularne chodzenie do lekarza i wykonywanie podstawowych badań. Jeśli mamy skłonności do wysokiego ciśnienia, warto mieć w domu ciśnieniomierz.  

Podsumowując: Dzięki zbilansowanej diecie i zdrowemu trybowi życia możemy zapobiegać występowaniu chorób układu krążenia. Należy jednak pamiętać, że warto kontrolować swój stan zdrowia, udając się regularnie do lekarza. Wybierajmy placówki doświadczone i przyjazne dla pacjentów, m. in. Przychodnię Lekarzy.