Dlaczego w ogóle się pocimy?
Na samym wstępie warto zaznaczyć, że pocimy się wszyscy. Jest to całkowicie naturalna reakcja organizmu, służąca utrzymaniu właściwej temperatury naszego ciała. Jednak należy pamiętać, że ekstremalne pocenie podczas upałów, zwiększonej aktywności fizycznej, czy też reakcji na silny stres, bądź infekcję bakteryjną lub wirusową (popularna „gorączka”), jest powszechnie akceptowalne i nie należy upatrywać się w nim czegokolwiek negatywnego. Problem pojawia się, gdy pocimy się nieadekwatnie do sytuacji, np. odpoczywając z książką, a co gorsza, skutkiem ubocznym wspomnianego pocenia jest dziwny zapach potu pod pachami. W przypadku braku możliwości poradzenia sobie z tym problemem powszechnie dostępnymi środkami (dezodorantami i antyperspirantami) należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, ponieważ może on okazać się skutkiem poważniejszych chorób.
Sposoby na nieprzyjemny zapach potu
Oprócz wspomnianych już w poprzednim rozdziale środków farmakologicznych, tj. antyperspirantów (dostępnych zazwyczaj w formie dezodorantów lub sztyftów), w niemal wszystkich aptekach, a także niektórych drogeriach, można nabyć zyskujące na popularności tabletki przeciw poceniu. Jest to opcja szczególnie przydatna dla osób, u których problem nadmiernego pocenia nie ogranicza się już tylko do okolic pach, ale także stóp, dłoni itd. Warto też zwrócić uwagę na szeroki wybór antyperspirantów: w zależności od zapachu, sposobu aplikowania, czy nawet częstotliwości używania – te o najsilniejszym działaniu należy aplikować nawet raz na pięć dni, przy zachowaniu całkowitej skuteczności przez cały okres użytkowania. Dedykowane tabletki, określane często blokerami potu, wykorzystują naturalne składniki występujące w przyrodzie, działając całkowicie „od wewnątrz”.
Naturalne wsparcie
Nie każda osoba zmagająca się z problemem nieprzyjemnego zapachu spod pach może sobie pozwolić na środki farmakologiczne. Najprawdopodobniej najczęstszym powodem konieczności ich odrzucenia są kwestie alergiczne i uczuleniowe. Nauka idzie do przodu, a wraz z nią elementy składowe większości produktów (również aptecznych). Zazwyczaj uczulenie na jeden środek nie wyklucza możliwości użycia innego, a jak już wspomniano w poprzednim akapicie, istnieje bardzo wiele alternatyw. Jednak co w sytuacji, gdy ktoś nie poci się dużo ale generuje przy tym wyjątkowo intensywny zapach. Rozwiązaniem tego problemu okazać się może depilacja okolic pach – to właśnie owłosienie jest idealnym środowiskiem dla wielu rodzin bakterii, bezpośrednio wpływających na charakterystyczny zapach potu. Kolejną, wyjątkowo zdrową, alternatywą jest suplementacja szałwii lekarskiej, pokrzywy zwyczajnej, melisy oraz skrzypu polnego, które przyjmowane w formie herbatek, mogą wyjątkowo skutecznie łagodzić problem dziwnie pachnącego potu.
Więcej informacji znajdziesz na https://febumed.pl/porady/96-Przykry-zapach-spod-pach
Najnowsze komentarze