Przeziębienie pęcherza to potoczne określenie dla stanów zapalnych tego narządu. „Przeziębiony” pęcherz powoduje szereg nieprzyjemnych, uciążliwych objawów i może prowadzić do powikłań i poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza, jak leczy się tę dolegliwość i czy można jej zapobiec? Sprawdź!
Infekcje układu moczowego – jakie mogą być ich przyczyny?
„Przeziębiony” pęcherz to najczęściej sytuacja, gdy mamy do czynienia ze stanem zapalnym wywołanym przez infekcję bakteryjną. Jej pojawieniu się sprzyja wiele czynników, a jednym z nich może być ogólne osłabienie organizmu i wyziębienie okolic pęcherza moczowego. Nie samo przeziębienie jest jednak przyczyną dolegliwości, a zakażenie bakteryjne. Z problemami ze strony pęcherza moczowego znacznie częściej borykają się panie. Jest to związane z uwarunkowaniami anatomicznymi – u kobiet cewka moczowa jest o kilkanaście centymetrów krótsza niż u mężczyzn, a jej ujście znajduje się w pobliżu okolicy odbytu [1], co zwiększa ryzyko przypadkowego przedostania się do dróg moczowych bakterii Escherichia coli, które wywołują tam stan zapalny [2]. W przypadku mężczyzn „przeziębienie”, czyli stan zapalny pęcherza ma najczęściej związek z trudnościami z oddawaniem moczu i zaleganiem go w pęcherzu, co może być spowodowane kamicą nerkową lub łagodnym przerostem prostaty [2]. Jednak także u mężczyzn może dojść do zakażenia poprzez cewkę moczową.
Objawy zapalenia pęcherza moczowego
Stan zapalny pęcherza moczowego powoduje ból i dyskomfort przy oddawaniu moczu, w którym może pojawić się krew [2]. Częstym objawem jest parcie na pęcherz i zwiększona potrzeba wizyt w toalecie, czyli tzw. częstomocz [3]. Może pojawić się również nietrzymanie moczu, co ma związek z silnym parciem na pęcherz i nadwrażliwością tego narządu. Należy jednak podkreślić, że zapalenie pęcherza jest tylko jedną z możliwych przyczyn nietrzymania moczu i ta druga dolegliwość może pojawić się niezależnie od infekcji układu moczowego [4]. Zapaleniu pęcherza często towarzyszy ból i uczucie rozpierania w dole brzucha, podwyższona temperatura i osłabienie.
Dlaczego należy jak najszybciej rozpocząć leczenie infekcji pęcherza moczowego i jak to zrobić?
Infekcje dolnego odcinka układu moczowego należy możliwie najszybciej opanować, tak by bakterie i stan zapalny nie rozprzestrzeniły się do nerek. Nieleczone lub niewłaściwie leczone zapalenie pęcherza może przyczynić się do rozwoju odmiedniczkowego zapalenia nerek, a nawet do zagrażającej życiu sepsy. W leczeniu zapalenia pęcherza najczęściej stosuje się antybiotyki o szerokim spektrum działania [2], ale zwłaszcza w początkowej fazie można zastosować lek Urosal, który nie jest antybiotykiem, ale ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Zaleca się również odpoczynek i zapewnienie ciepła w okolicy pęcherza i nerek. Wskazane są ciepłe okłady (można użyć termofor) i ciepłe kąpiele.
Jak zapobiegać zapaleniu pęcherza?
Jest kilka sposobów zmniejszających ryzyko pojawienia się i nawrotów stanów zapalnych pęcherza moczowego. Paniom aktywnym seksualnie zaleca się picie szklanki napoju przed stosunkiem i oddanie moczu tuż po nim – pomaga to wydalić z cewki moczowej szkodliwe bakterie [2]. Wskazane jest picie soku z owoców żurawiny, która ma korzystny wpływ na błonę śluzową pęcherza i zapobiega przyleganiu doń chorobotwórczych bakterii [2]. Przy tendencji do nawracającego zapalenia pęcherza moczowego można profilaktycznie przyjmować leki przeciwbakteryjne i wspierające zdrowie układu moczowego, na przykład wspomniany już Urosal. Warto też dbać o picie odpowiedniej ilości płynów, najlepiej czystej, niegazowanej wody, co pomaga wypłukiwać z pęcherza i dróg moczowych szkodliwe bakterie. Panie powinny szczególną uwagę zwrócić na prawidłową higienę intymną, w tym kierunek podmywania się (od pochwy do odbytu, nigdy na odwrót!).
Bibliografia:
- M. Walentowicz i in., Wybrane zagadnienia z anatomii i fizjologii układu moczowego, Journal of Clinical Healthcare 3/2017, 1-4.
- Robert Drabczyk, Zapalenie pęcherza i inne zakażenia układu moczowego – objawy, przyczyny, leki i leczenie, mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego, data dostępu 18.07.2022.
- Robert Drabczyk, Częstomocz, mp.pl/pacjent/objawy/51990,czestomocz, data dostępu 18.07.2022.
- Robert Drabczyk, Nietrzymanie moczu – rodzaje, leczenie i sposoby zapobiegania, mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, data dostępu 18.07.2022.
UROSAL, 300 mg + 300 mg, tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 300 mg metenaminy (Methenaminum) i 300 mg fenylu salicylanu (Phenylis salicylas). Postać farmaceutyczna: tabletka. Wskazania do stosowania: Urosal jest stosowany w zapaleniu pęcherza moczowego, w odmiedniczkowym zapaleniu nerek, zapaleniu miedniczek nerkowych, stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, w biegunce, nieżycie jelit. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Chemiczno-Farmaceutyczne „VIS” Spółka z o.o. ul. Św. Elżbiety 6a, 41-905 Bytom.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Najnowsze komentarze