Odpowiednia pielęgnacja cery naczyniowej zmniejsza ryzyko pojawienia się nowych podskórnych pajączków oraz sprzyja zmniejszeniu widoczności już powstałych. Skóra tego typu wymaga przede wszystkim systematycznych zabiegów oczyszczania i nawilżania z użyciem dermokosmetyków.

Pielęgnacja cery naczyniowej

Potocznie zwane pajączki, czyli pękające naczynka, to poszerzone naczynia włosowate widoczne tuż pod skórą. Najczęściej zlokalizowane są w okolicy policzków, a ich rozbudowana sieć może sprawiać wrażenie nieustających rumieńców. Są one konsekwencją kurczenia się i rozszerzania powierzchniowo położonych małych naczynek krwionośnych w wyniku działania czynników genetycznych, hormonalnych oraz środowiskowych. Cera tego typu jest cienka i wrażliwa, dlatego pajączki bywają dobrze widoczne. Wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji. Ważne są zabiegi oczyszczania, tonizowania i nawilżania z użyciem odpowiednich preparatów. Najlepiej zdecydować się na dermokosmetyki. Ze względu na specjalną kompozycję składników działają one kompleksowo na zewnętrzne warstwy naskórka, delikatnie pozbywając się zanieczyszczeń, łagodząc podrażnienia oraz wzmacniając płaszcz lipidowy zabezpieczający skórę przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego. Przyczyniają się także do poprawy elastyczności naczynek krwionośnych i głębokiego nawilżenia skóry. Stosowane regularnie sprzyjają jednocześnie poprawie kondycji oraz wyglądu skóry. Szczególne znaczenie w pielęgnacji mają dermokosmetyki nawilżające na zaczerwienienia twarzy. Za sprawą obecności m.in. tlenku cynku – substancji o działaniu przeciwzapalnym, która pełni jednocześnie funkcję filtra mineralnego przed promieniowaniem UV czy kontaktem z zanieczyszczeniami takimi jak makijaż, kurz czy miejski smog, wskazane jest ich używanie przez cały rok. Pierwsze efekty widoczne są już po kilku tygodniach regularnego stosowania, a ulga w przypadku przesuszenia skóry czy uczucia napięcia jest zauważalna od razu po nałożeniu dermokosmetyku.

Jak stosować dermokosmetyki na cerę naczyniową?

Zabiegi pielęgnacyjne tzw. pajączków należy rozpocząć od oczyszczania skóry. W tym celu sprawdzi się szczególnie dermokosmetyczna pianka lub emulsja micelarna, które bezkompromisowo usuwają resztki makijażu oraz inne zabrudzenia, w tym nadmiar sebum i martwy naskórek. Dermokosmetyk do cery naczyniowej wystarczy nałożyć na wacik kosmetyczny lub rozprowadzić na wilgotnych dłoniach i kolistymi ruchami umyć twarz. W ramach oczyszczania nie jest zabronione wykonywanie peelingów pod warunkiem, że mają one charakter enzymatyczny, a nie mechaniczny. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie zastosowanie dermokosmetyku, który wystarczy ponownie w niewielkiej ilości nałożyć na skórę po pierwszym umyciu i pozostawić na 15–20 minut, po czym spłukać letnią wodą lub wytrzeć na sucho czystą gazą bądź wacikiem kosmetycznym. Cera naczyniowa wymaga specjalnego traktowania, nawet kiedy widoczne pajączki ustąpią.