Prawidłowa higiena rąk ma bardzo duże znaczenie pod kątem zdrowia każdego z nas. Bardzo często jest jednak lekceważona, co w znacznej mierze wynika z nieświadomości zagrożenia, jakie może z tego wynikać. Dlaczego dokładnie jest ona taka ważna? Jak odpowiednio zadbać o higienę rąk? Sprawdź kilka ważnych aspektów, które pomogą Ci we wprowadzeniu jej w życie!

Mycie rąk: dlaczego jest takie ważne?

Czyste ręce to podstawa higieny każdego człowieka, o którą warto dbać ze szczególną troską. Dlaczego? To dłońmi dotykamy wszystkich otaczających nas przedmiotów, jedzenia czy własnego ciała, przenosząc tym samym znajdujące się na nich różne bakterie i wirusy. To zaś przekłada się na szybkie rozprzestrzenianie się wielu chorób.

Często nie zdajemy sobie bowiem sprawy z tego, jak wiele zarazków może znajdować się np. na klamce czy poręczy schodowej, których dotykamy dłońmi, ponieważ nie są one widoczne na pierwszy rzut oka. Chwilę później tymi brudnymi już dłońmi dotykamy twarzy czy kanapki, ułatwiając drogę bakteriom i wirusom do własnego ciała. Prawidłowa higiena rąk jest więc podstawą w zapobieganiu ich rozprzestrzenianiu.

Jak prawidłowo myć ręce?

Skoro już wiesz, dlaczego higiena rąk jest tak ważna, czas na przypomnienie sobie całego schematu mycia rąk w odpowiedni sposób. Zanim jednak do niego przejdziesz, musisz zadbać o elementy, dzięki którym będzie to możliwe: wodę, mydło w płynie i ręcznik.

Woda i ręcznik to oczywistość, ale dlaczego akurat mydła w płynie, a nie w kostce? Odpowiedź jest prosta — ze względów higienicznych! Kostkę dotyka wiele osób, zostawiając na niej kolejne zanieczyszczenia. Zapachowe czy szare mydło w płynie możesz pobrać, np. naciskając łokciem na pompkę, unikając tym samym kontaktu z kolejnym źródłem zarazków. Wartym rozważenia wariantem jest mydło w płynie antybakteryjne, które w swoim składzie zawiera elementy dodatkowo wspierające walkę z przenoszonymi zanieczyszczeniami.

Technika mycia rąk krok po kroku

Naturalne mydło w płynie zakupione, więc czas na szybkie przypomnienie samej techniki mycia rąk. Powinna składać się ona z kilku kroków, a samo mycie musi trwać nie krócej niż 30 sekund. Jak wygląda to krok po kroku?

  1. Nabierz niewielką ilość mydła i wody na dłonie.
  2. Pocieraj rozprostowanymi dłońmi o siebie od wewnątrz.
  3. Połóż jedną dłoń na grzbiecie drugiej i delikatnie ją pocieraj, następnie wykonaj tę samą czynność analogicznie na drugiej dłoni.
  4. Złóż dłonie i spleć palce w koszyk, dokładnie myjąc każdy z nich oraz przestrzeń pomiędzy nimi.
  5. Okrężnymi ruchami umyj kciuki.
  6. Wykonaj kilka okrężnych ruchów palcami po wnętrzach dłoni oraz po nadgarstku.
  7. Dokładnie spłucz spienione mydło i osusz dłonie czystym ręcznikiem.

Prawidłowa higiena rąk: o czym jeszcze pamiętać?

Nawet najlepsze mydło szare w płynie na nic się nie zda, jeśli jego jedyną funkcją będzie obecność w łazience. Konieczna jest oczywiście systematyczność mycia rąk, aby mieć pewność, że nie przenosisz na nich żadnych zanieczyszczeń. Pamiętaj więc o tym, żeby myć ręce po każdym wejściu do domu, skorzystaniu z toalety czy przed przygotowywaniem posiłku.

Zwróć uwagę również na sam skład używanego mydła. Znajdziesz wśród nich bowiem takie, które są odpowiednie dla wrażliwej, alergicznej skóry, ale i takie, które wykazują dodatkowe działanie antybakteryjne czy nawilżające. Dopasuj konkretny kosmetyk do swoich potrzeb, a Twoja higiena rąk wskoczy na jeszcze wyższy poziom!