Na czym polega zabieg korekty powiek?Plastyka powiek to jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny i chirurgii estetycznej, a liczba osób, które chcą poddać się operacji powiek z roku na rok rośnie w bardzo szybkim tempie. Nic w tym dziwnego, w końcu plastyka powiek umożliwia pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej i zwiotczałej skóry zlokalizowanych w okolicach oczu. Jednak czy każdy może skorzystać z dobrodziejstw korekty powiek? Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do tego zabiegu?

Na czym polega zabieg plastyki powiek?

Plastyka powiek to jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny i chirurgii estetycznej, a liczba osób, które chcą poddać się operacji powiek z roku na rok rośnie w bardzo szybkim tempie. Nic w tym dziwnego, w końcu plastyka powiek umożliwia pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej i zwiotczałej skóry zlokalizowanych w okolicach oczu. Jednak czy każdy może skorzystać z dobrodziejstw korekty powiek? Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do tego zabiegu?

Na czym polega zabieg plastyki powiek?

Korekta powiek to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym, któremu bardzo często towarzyszy również lek eliminujący stres u pacjenta. Zabieg trwa z reguły od 1 do 2 godzin w zależności od zaawansowania problemu. Sama blefaroplastyka polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia w naturalnym zgięciu powieki, a następnie usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej. Rana operacyjna zawsze zaopatrywana jest cienkimi szwami, tak by blizna powstała po zabiegu była praktycznie niewidoczna. Zabieg, taki jak plastyka powiek w Derm-Estetyka, jest przeprowadzany zarówno z powodów estetycznych, jak i zdrowotnych.

Jakie są przeciwskazania do zabiegu blefaroplastyki?

Jakie są wskazania do korekty powiek?

Blefaroplastyka wykonywana jest zazwyczaj u pacjentów w przedziale wiekowym 35-65 lat. Zdarza się jednak, że zabieg wykonywany jest u jeszcze młodszych osób. Są to jednak przypadki, w których nadmiar skóry na powiekach jest dziedziczny. U reszty pacjentów wskazaniami do przebycia blefaroplastyki będą:

 • opuchlizna i przepukliny tłuszczowe, czyli tzw. worki pod oczami,

 • nadmiar tłuszczu zlokalizowany w powiekach dolnych,

 • zwiotczała skóra powieki górnej i dolnej,

 • zawężone pole widzenia z uwagi na wiotką skórę powiek,

 • opadanie powieki, czyli ptoza,

 • wady mięśnia okrężnego oka.

Oczywiście to, czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu jest kwestią indywidualną, oceniana przez lekarza prowadzącego na pierwszym spotkaniu. Bardzo ważna jest tu jednak świadomość pacjenta, jakie efekty możemy osiągnąć i czy jego oczekiwania pokrywają się z realnymi osiągnięciami chirurgii. Na stronie: „Plastyka powiek – wygląd po zabiegu” możemy zobaczyć, jak wyglądają efekty po zabiegu korekty powiek.

Jakie są przeciwskazania do operacji powiek?

Każdy zabieg chirurgiczny polegający na przerwaniu ciągłości skóry posiada pewne przeciwwskazania do jego wykonywania, których należy bezwzględnie przestrzegać. Tak samo rzecz ma się z korektą powiek, która nie powinna być wykonywana u osób zmagających się z:

 • chorobami tarczycy,

 • zespołem suchego oka,

 • nadciśnieniem tętniczym,

 • cukrzycą,

 • jaskrą, odwarstwieniem siatkówki,

 • chorobami serca.

Mocnym przeciwwskazaniem do wykonania blefaroplastyki są również ciąża i okres karmienia piersią. Zabiegu nie należy wykonywać również u osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi. Wszystkie z powyżej wymienionych schorzeń i stanów mogą znacząco wpłynąć na efekt zabiegu oraz zagrozić zdrowiu, a nawet życiu pacjenta, który podda się zabiegowi mimo ich wystąpienia.