Jeśli jesteśmy zainteresowani różnymi formami aktywności fizycznej, to możemy trafić na ćwiczenia o nazwie pilates. Co to jest i kto może je wykonywać? Pilates to zestaw ćwiczeń będących połączeniem kilku dziedzin sportowych, którego zaletą jest to, że można go wykonywać niemal w każdym wieku, niezależnie od wcześniejszych doświadczeń sportowych. Dowiedz się więcej i zobacz czy trening pilates jest czymś dla Ciebie!

Zobacz też: Crossfit co to jest?

Zalety pilatesu

Pilates jest ostatnio bardzo popularny, zajęcia z pilatesu znajdziemy w ofercie niemal każdego centrum sportowego. Ćwiczenia te mają jednak znacznie dłuższą tradycję, ponieważ zostały zapoczątkowane już na początku XX wieku przez Josefa Humbertusa Pilatesa. Głównym założeniem pilatesu od początku było rozciągnięcie oraz wzmocnienie wszystkich mięśni i sprawienie, że będą one bardziej elastyczne. Pilates również pomaga w poprawie wyglądu ciała i wyrzeźbieniu pięknej sylwetki, poprawia kondycję oraz redukuje stres. Jak widać trening pilatesu może mieć wiele zalet.

Pilates ćwiczenia

Pilates jest połączeniem kilku form aktywności fizycznej, zawiera w sobie proste ćwiczenia, które z pewnością każdy zna np. skłony, ale również elementy jogi, rozciągania, ćwiczeń siłowych, a nawet… baletu! Dzięki temu ćwiczenia nie są nudne, ale kolejnym plusem jest to, że można je również wykonywać w domu, jeśli mamy specjalną matę do ćwiczeń, korzystając np. z filmików instruktażowych w Internecie. W przypadku pilatesu ważna jest poprawne wykonywanie ćwiczeń oraz skupienie dużej uwagi na jakość ich wykonywania, a nie tempo.

Warto przeczytać: Joga dla starszych

Pilates dla poprawy zdrowia

Pozytywne skutki ćwiczeń pilates dla zdrowia są znane od lat. Regularne ich wykonywanie (przynajmniej trzy razy w tygodniu) pomogą uporać się z napięciami mięśni i są polecane dla osób, które narzekają na bóle kręgosłupa np. dla pracujących codziennie przy komputerze. Pilates jest też dobrym zestawem ćwiczeń dla osób, które żyją w ciągłym stresie, ponieważ pomaga uporać się z napięciem i sztywnością mięśni oraz doskonale odpręża i wprowadza w stan relaksu.