Wiele osób mierzy się z bardzo różnymi problemami dotyczącymi zgryzu i układu zębów. Problemy te to nie tylko kwestia estetyki i dobrego samopoczucia. Wady zgryzu mogą bowiem doprowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Na szczęście w ich eliminacji pomóc może specjalista. Czego można spodziewać się po pierwszej wizycie u ortodonty?


  1. Dlaczego warto wybrać się na wizytę do ortodonty?
  2. Kiedy warto umówić się do ortodonty?
  3. Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty?

Dlaczego warto wybrać się na wizytę do ortodonty?

Wielu pacjentów boi się stomatologa, jeszcze bardziej ortodonty. Leczenie zgryzu i innych podobnych problemów kojarzy się bowiem pacjentom z poważnymi wydatkami, bólem, długotrwałym procesem, który nie zawsze przynosi efekty. Wszystko jest jednak kwestią wyboru specjalisty. Nowoczesne metody leczenia oczywiście wymagają pewnej dozy cierpliwości i poniesienia kosztów, natomiast ich efekty mogą bardzo pozytywnie zaskoczyć, a przede wszystkim rozwiązać wiele problemów zdrowotnych. https://ortoestetica.pl/stomatologia/ortodoncja/

Krzywe zęby mogą natomiast przyczynić się do osadzania kamienia nazębnego, więc nawet jeśli dziś twoje zęby są zdrowe, z czasem możesz mieć poważne problemy z utrzymaniem tego stanu. Ortodonta Ewa Pawlak zwraca uwagę, że wady zgryzu mogą przyczynić się także do ścierania zębów, powstawania próchnicy i wielu innych chorób zębów, dziąseł i jamy ustnej. Nieprawidłowy rozstaw zębów może nawet zniekształcać rysy twarzy. Część osób z tego typu problemami skarży się także na problemy z przeżywaniem, a czasem nawet oddychaniem. Wady zgryzu przyczyniają się do powstawania niektórych wad wymowy. Im szybciej rozpocznie się leczenie, tym większa szansa, że większości z tych problemów uda się uniknąć.

Kiedy warto umówić się do ortodonty?

Wiele osób do ortodonty przychodzi z myślą o usunięciu problemu natury estetycznej, choć bardzo często okazuje się, że może on przekładać się także na problemy stricte zdrowotne. Wady zgryzu wywoływać mogą ból, codzienny dyskomfort. Im dłużej trwa ten stan, tym większa szansa, że leczenie ortodontyczne wskazane będzie także ze względu medycznych. Podstawowe wskazania do leczenia ortodontycznego to:

  • nieprawidłowy rozstaw zębów (ich stłoczenie lub rozsuwanie)
  • permanentne zgrzytanie zębami
  • krzywy zgryz
  • wady wymowy, które mogą mieć przyczynę w wadach uzębienia (z reguły zwróci na to uwagę logopeda)

Jeśli więc borykasz się z którymś z wymienionych problemów, rozważ wizytę u ortodonty. Z konsultacji powinieneś skorzystać także, jeśli planujesz leczenie protetyczne. Lekarz stomatolog bardzo często w takim przypadku wymaga wcześniejszego zaopiniowania stanu uzębienia przez ortodontę i wdrożenia ewentualnego leczenia, które poprzedza zabiegi protetyczne.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty?

Pierwszej wizyty u ortodonty absolutnie nie trzeba się bać. Ma ona charakter konsultacji. Jej celem jest przede wszystkim ocena zgryzu, zdefiniowanie ewentualnych wad i poinformowanie o nich pacjenta. Jeśli będzie on zainteresowany leczeniem, ortodonta przedstawi mu możliwości dalszego postępowania. Wszystkie badania (ocena symetrii twarzy, pracy stawów żuchwowych, szerokości szczęk, stanu uzębienia, pracy języka), które lekarz wykonuje podczas takiej wizyty, są absolutnie bezbolesne.

Celem pierwszej wizyty jest także dokładny wywiad, rozmowa pacjenta z ortodontą, która pozwoli temu drugiemu poznać oczekiwania osoby badanej i jej gotowość na podjęcie konkretnych działań. W trackie wizyty wykonuje się także gipsowy model zgryzu i badania rentgenowskie. Na wizytę warto zabrać ze sobą także wszystkie wyniki z dotychczasowego leczenia uzębienia. Finalnym efektem wizyty jest ustalenie planu leczenia w zgodzie z możliwościami i oczekiwaniami pacjenta.